Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 00:48

Lidé z Varnsdorfu se sešli před Úřadem vlády
01-10-2011  Alžběta Havlová, Simona Bartošová


Demonstrující z Varnsdorfu před Úřadem vlády v Praze (Foto: ČTK) Do Prahy se dnes přesunuly demonstrace lidí ze Šluknovského výběžku. Několik desítek obyvatel Varnsdorfu protestovalo proti obrácené diskriminaci a nečinnosti vlády. Demonstranti došli z Palackého náměstí až před Strakovu akademii. Cestu se jim snažila překazit skupina pražských anarchistů, jednoho policisté zatkli.

Asi 40 až 50 anarchistů a 50 až 60 Varnsdorfanů se dnes sešlo na Palackého náměstí v Praze. Policisté a členové antikonfliktního týmu obě skupiny oddělovali.

Ozývaly se výkřiky a hádky, obě strany si navzájem vysvětlovaly svůj postoj k situaci s nepřizpůsobivými občany v severních Čechách.

Varnsdorfští občané zdůrazňovali, že nejsou rasisté. Nemají prý problémy se starými Romy, ale vadí jim mladí, kteří nepracují. Antifašistům naopak vadilo házení Romů do jednoho pytle a poštvávání proti určité skupině obyvatelstva.

Protestující z Varnsdorfu se pak vydali na pochod k Úřadu vlády, kde pokračovali v demonstraci. Od antifašistů je oddělovali těžkooděnci.

Skupinu obyvatel z Varnsdorfu doprovázeli na pochodu pravicoví radikálové, členové dělnické strany a provokatéři, kteří se snažili využít situaci ve svůj prospěch. Varnsdorfané ale opakovali, že nejsou rasisté, přítomnost radikálů jim ale prý nevadila.

Demonstrace skončila v 18 hodin, obyvatele Varnsdorfu odvezl domů autobus.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24452
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003