Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 13:28

Policisté varují před posilováním extrémní pravice v Česku
02-10-2011  Jakub Šídlo, Simona Bartošová


Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta vystoupil 2. října v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (Foto: ČTK) Česká neonacistická scéna po letech stagnace opět posiluje. Varuje před tím Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Náznaky posilování extrémní pravice se podle policistů objevují především na sociálních sítích. Extrémisté se také pokoušejí využít sociálního napětí, které v současné chvíli panuje na několika místech republiky.

"V současné době už naše poznatky jsou o tom, že pravicová scéna se začíná konsolidovat, že během roku 2010 došlo k jakémusi názorovému střetu mezi jednotlivými frekventy pravicové scény, a v současné době takové informace, jaké jsou, ať je to na začátek pořádání koncertů zpětně tady na území České republiky, ať je to na sociálních sítích facebooku, kdy se vyzývá již k nenávisti otevřené, k násilí, tak můžeme říct, že se neonacistická scéna postupně začíná znovu dávat dohromady," řekl v České televizi šéf útvaru Robert Šlachta.

Podle Šlachty se neonacisté snaží využívat i aktuálních sporů mezi starousedlíky a nepřizpůsobivými ve Šluknovském výběžku. Z policejních poznatků ale vyplývá, že se jim to nedaří. Místní občané totiž extrémní pravici nepodporují.

"Já bych oddělil už ty poslední demonstrace, ke kterým dochází, tak podle našich poznatků se jedná o demonstrace, kde se zúčastňuje krajní pravice, a občané sami dali najevo, že nemají zájem o řešení, aby tyto osoby řešily jejich problémy, a občané na to neskočili, a ty naše poznatky jsou, že i samotní šli od toho tvrdého jádra pravice," uvedl Šlachta.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v České televizi

Poslech

Poslechněte si výrok šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty v České televizi

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24451
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003