Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 00:31

Obyvatelé Varnsdorfu demonstrovali v Praze
02-10-2011  Alžběta Havlová, Marína Dvořáková


Do Prahy na Palacké náměstí se sjeli 1. října odpoledne účastníci protiromských demonstrací ve Varnsdorfu (Foto: ČTK) Protesty proti Romům se ze Šluknovského výběžku přesunuly do Prahy. Proti diskriminaci naruby přijeli do metropole demonstrovat obyvatelé Varnsdorfu. Jejich protest provázely na Palackého náměstí a později před Úřadem vlády slovní přestřelky s antifašisty. Policisté celou dobu - i během neohlášeného pochodu - udržovali obě skupiny od sebe. Z každého tábora byl zadržen jeden muž.

Varnsdorfští dorazili v bílých tričkách s nápisem ‚Přežili jsme Varnsdorf, přežijeme všechno‘.

„Kupte jim barák, vemte si je sem. Tady je práce dost, ať jdou dělat,“ vykřikovala jedna z účastnic. Dále skupina varnsdorfských občanů skandovala opakovaně heslo ‚My nejsme rasisti‘.

Po verbálních potyčkách zabránil střetům antikonfliktní tým a policie, která obě skupiny oddělila kordonem. Poté se Varnsdorfští spolu s pravicovými radikály vydali na předem neohlášený pochod k sídlu vlády. Jejich odpůrci je následovali po druhém břehu Vltavy. Zasahovat museli těžkooděnci.

Slovními potyčkami před Úřadem vlády celá akce vyvrcholila. Tam se Varnsdorfští bránili nařčení z rasismu. Obě skupiny se nakonec shodly na jediném hesle: ‚Práci pro Romy‘.

Alžběta Havlová podává souhrnné informace o demonstraci obyvatel Varnsdorfu v Praze

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24446
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003