Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 01:20

Protiromské nepokoje v Bulharsku už jsou mírnější
29-09-2011  Tomáš Pavlíček


Protiromské demontrace skupiny Ataka (Foto: ČTK) V Bulharsku pokračují protiromské demonstrace, policie při nich zadržela už 170 lidí. Podle posledních informací jsou ale demonstrace mírnější a počet jejich účastníků klesá. Rozbuškou protiromských nálad v zemi se stala páteční nehoda v jihobulharském městečku Katunica, kde Romové přejeli bulharského chlapce a z místa činu ujeli, ale i celkový dojem ve společnosti, že romská kriminalita zůstává netrestaná.

Zmírnění protiromských demonstrací v Bulharsku potvrdila na Rádiu Česko i sofijská spolupracovnice ČRo, publicistka Anzhelina Pencheva. „Protesty sice pokračují, jako třeba včera ve městě Blagoevgradu, ale celkově jsou mírnější. Na sobotu se ale v Sofii připravuje velké shromáždění protestujících lidí z celé země,“ uvedla.

Jednou z nejčerstvějších zpráv je podle ní informace o zatčení romského barona Kirila Raškova, jehož vlivný klan se doposud údajně těšil beztrestnosti.

„Byl zatčen sice jen na 72 hodin, ale jsou proti němu vznesená obvinění za vyhrožování vraždou příbuzným přejetého chlapce. Jsou proti němu ale vznesená i obvinění za krácení daní ve výši 6 milionů leva,“ dodala.

Rozsah protiromských protestů podle Panchevy souvisí s velkým podílem romského obyvatelstva v zemi. Připomněla, že při posledním sčítání obyvatel sice uvedlo romskou příslušnost 5 procent obyvatelstva, ale ve skutečnosti je jich minimálně 12 procent.

„A za druhé Bulharsko je nyní ve ‘žhavé předvolební situaci‘. Za tři týdny se budou v jednom dni konat prezidentské volby a komunální volby. Proto se otázka protiromských nepokojů nesmírně politizuje a role organizátora protestů se tak přisuzuje všem stranám.

„Podle jedné hypotézy z dnešního tisku jsou hlavním provokátorem tajné služby, takzvaná dlouhá ruka komunistů v čele s dosavadním prezidentem. Podle jiné hypotézy je organizátorem vládnoucí strana a uvádí se, že sám ministr vnitra měl tajná setkání s Raškovem,“ přiblížila.

Připomněla, že napětí mezi bulharským obyvatelstvem a místním romským etnikem doutná už desetiletí a stále se zostřuje. „Poslední nepokoje jsou nejsilnější, ale je to zároveň také všeobecný protest proti nedodržování evropských norem ve společnosti, ve vládě a podobně,“ dodala bulharská publicistka.

O aktuální situaci v Bulharsku, kde se rozhořely protiromské nepokoje, informovala na Rádiu Česko sofijská spolupracovnice ČRo, publicistka Anzhelina Pencheva.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24443
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003