Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 15:59

Stan romské kultury - Roma Big Top vyroste na dva dny v Praze
27-09-2011  Adam Pospíšil


Stan romské kultury Ve dnech 5. a 6. října se v Praze odehraje unikátní akce s názvem Roma Big Top, s podtitulem Romaňi cerha, což v doslovném překladu z romštiny znamená Romský stan. V Riegrových sadech na Praze 2 vznikne na dva dny, pod záštitou místostarosty Jana Pecha, místo, kde bude pražské bloumající veřejnosti a žákům základních škol nabídnuta možnost zažít to dobré, co přináší přítomnost romské menšiny v Evropě. Pod plachtou cirkusového stanu (tzv. šapitó) se odehraje komponovaný, interaktivní program, složený z workshopů pro žáky základních škol i pro veřejnost o romském jazyce, kultuře, historii. Večer budou ve stanu uvedeny nejen vynikající romské kapely, ale také autorské romské divadelní představení.

Dvoudenní program Roma Big Top bude rozdělen do několika fází. V dopoledních hodinách se žáci základních škol v rámci přednášek lektorského týmu romistů dozví důležité informace o romské historii a romštině i o romském etnolektu češtiny. Součástí těchto seminářů budou interaktivní hry s romskými osobnostmi, např. s hudebníkem Máriem Bihárim. Žáci dostanou možnost přímého a pozitivního kontaktu s romskou kulturou a jazykem.

V odpoledních hodinách se stan otevře veřejnosti, která bude moci shlédnout výstavu Zaniklý svět vytvořenou Výborem pro odškodnění romského holocaustu. Expozice mapuje průběh tragického období romského holocaustu u nás od počátku pronásledování v protektorátu Čechy a Morava, ale přesahuje i do historie novodobého rasizmu a extremismu. Výstavou bude provázet Čeněk Růžička, přímý potomek jedné z rodin českých Romů, jejíž členové přišli v době 2. světové války o život.

Oba večery budou patřit současnému romskému umění, tedy samozřejmě hudbě, ale také divadlu. 5. října bude ve stanu od 19:00 uvedena premiéra autorské romské hry, která vznikla speciálně pro akci Roma Big Top. Jejím autorem je romský novinář, filmař a gay aktivista David Tišer. Hra přenáší do dnešní doby legendu o romské mytické postavě „Guľi Daj“ (česky Sladká máma - obdoba české Polednice) a pojednává o dnešních problémech z romského úhlu pohledu. Po této divadelní premiéře se návštěvníci můžou těšit na koncert momentálně jedné z nejúspěšnějších romských hudebních formací Mária Biháriho a Bachtale Apsa.

Během 6. října pokračuje dopolední i odpolední program Roma Big Top stejně jako o den dříve, liší se jen večerní hudební nabídka. Ta slibuje skutečně zajímavou podívanou. Na jednom pódiu se totiž od 19:00 odehraje koncert dvou velmi příbuzných romských uskupení. Královehradecké Terne Čhave netřeba příliš představovat, neboť tato skupina dosáhla velkých úspěchů v Čechách i v cizině a její koncerty jsou pověstné strhující energií. Druhá formace, která se 6. října v Roma Big Top představí, je naopak zbrusu nová, progresivní kapela Bitumen Beat, která vznikla na počátku roku jako paralelní šlahoun Terne Čhave. Vstupné na každý večer je 99,- Kč.

Veškeré informace o podrobném programu akce najdete na www.habrovka.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24398
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003