Vytištěno 02.04.2023 04:46 26-09-2011 Milena Štráfeldová
V sobotu proběhly v severočeském Varnsdorfu další protiromské
demonstrace. Několik set lidí tu protestovalo proti rostoucí
kriminalitě ve městě a proti zneužívání sociálních dávek.
Dožadovali se také odstoupení vedení radnice. Průvod městem a kolem
romských ubytoven tu hlídalo na sedm set policistů včetně
těžkooděnců. Ke srážkám, kdy policie musela proti demonstrantům
použít i vodní dělo, však tentokrát nedošlo. Příští demonstrace
se ale podle účastníků už přesunou do hlavního města. Co tuto
výbušnou situaci vyvolalo? A kdy vlastně vznikla? Radio Praha vám v
tomto týdnu bude přinášet pohledy různých stran. Nejprve je tu pohled
starosty Varnsdorfu Martina Louky:
Nespokojení varnsdorfští občané ale nejsou nějaká hrstka. To je v podstatě tisíc lidí. To znamená, že tu ve městě už musela být dost velká frustrace? "Dá se předpokládat, že to tu bylo delší dobu a teď to nějakým způsobem dozrálo. A lidé to dávají na náměstích a na ulicích znát." Jak tu situaci řešíte?
Můžete to Desatero alespoň trošku přiblížit? "Jsou to požadavky, které by dokázaly ovlivnit kvalitu života v našem regionu. Požadujeme tam zachování stávajícího stavu policistů, požadujeme policisty do hlídkové služby na silnicích a na ulicích. Požadujeme změnu rozpočtového určení daní ve prospěch menších měst a obcí na úkor těch čtyř největších měst. Část těchto příjmů použijeme na zvýšení zaměstnanosti v našich obcích, protože nezaměstnanost je tu jedním z velkých problémů." Jak je tu vysoká?
Jedním z opatření je to, že lidem, kteří nebudou pracovat ve veřejně prospěšných pracích, se odeberou dávky. Budete vy jako město mít vůbec dost míst pro veřejně prospěšné práce, abyste mohli splnit tuto podmínku? "Možná že nepůjde jen o místa, protože práce je samozřejmě dostatek. Spíš půjde o peníze, které budou požadovány na obcích. Dosud byly veřejně prospěšné práce hrazeny státem, v tuto chvíli se ale část této povinnosti přenáší na obec."
"Může se to samozřejmě projevit určitou hladovostí po penězích, a tím pádem i zvýšenou kriminalitou. To nebezpečí tu je. Jednáme s policií o zajištění bezpečnosti ve městě." Co ale řekněme pozitivní opatření nebo pokud použiji pojem pozitivní diskriminace? Jak se na to díváte?
"Obyvatelé, kteří jsou v ulicích, to v tuto chvíli vnímají
trošku jinak. To znamená, že jakákoliv podpora této minority je pro
ně v podstatě nepřijatelná. Obecně se snažíme o to, protože velice
úzce spolupracujeme s vládní Agenturou pro sociální začleňování,
aby byly uplatňovány zásady, které oni uplatňují. Ať už je to
zásada prostupného bydlení nebo další zásady, které vedou k
začlenění."
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |