Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:58

Příliv Romů do Varnsdorfu? Žádný se nekonal
13-09-2011  Ľubomír Smatana


Demonstranti ve Varnsdorfu si stěžují, že se do města přistěhovalo velké množství Romů, kteří stojí za vyšší trestnou činností. Jejich hněv směřuje proti dvěma ubytovnám. Jedna je městská a druhá soukromá. Podle zjištění Radiožurnálu se ale žádní noví lidé do ubytoven v poslední době nepřistěhovali.

Foto: Filip Jandourek Milan ve Varnsdorfu léta pracoval, narodil se tu a teď bydlí na městské ubytovně v ulici T. G. Masaryka. Podle něj jsou skoro všichni sousedé místní, žádné ‚náplavy‘ odjinud. Vedoucí ubytovny tvrdí, že tu bydlí dlouhodobě stejní lidé.

„Romové, kteří jsou tu ubytovaní, jsou v podstatě místní. Na městských ubytovnách máme Romy jenom s trvalým pobytem ve Varnsdorfu,“ potvrzuje jeho slova i mluvčí městského úřadu Romana Macová.

Celkem žije v ubytovně T.G.M. 108 lidí, z toho asi polovina jsou děti. Druhá ubytovna, která je také trnem v oku demonstrantů, stojí o pár set metrů dál za řekou Mandavou. Je soukromá a říká se jí podle původní restaurace Sport. Její majitel Jan Ruszó je z Varnsdorfu a prý všechny nájemníky zná osobně léta.

„Já opravdu nevím, co se tady děje. To se ptáte na špatné adrese.“

Jana Ruszó má v ubytovně 42 dětí a dvacet dospělých. Na byt je vezme teprve tehdy, když donesou potvrzení z městského úřadu. A to nezískají, dokud nemají ve Varnsdorfu trvalý pobyt.

„Město mě požádalo, při požáru jedné nemovitosti, ve které bydleli Romové, abych je ubytoval. Od té doby ti Romové tady jsou, takže já ubytovávám na základě smlouvy městského úřadu s mojí společností,“ říká Ruszó.

Z toho tedy vyplývá, že na ubytovny se nemůže přihlásit nikdo přespolní, kdo by se předtím nedomluvil s městem.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/947263
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24274
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003