Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 08:26

Policie obvinila za sobotní demonstrace na severu Čech sedm lidí
12-09-2011  Veronika Sedláčková


Napětí na severu Čech mezi starousedlíky a Romy nepolevuje. O víkendu se ve Varnsdorfu strhla bitka mezi místními a policií vyprovokovaná extremisty. Dnes policisté v souvislosti se sobotními akcemi obvinili sedm lidí. Kvůli útokům na muže zákona a taky kvůli propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Dnes proti sobotnímu zásahu policie protestovalo ve Varnsdorfu asi 200 lidí.

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu (Foto: Filip Jandourek) Všech tří sobotních demonstrací v severních Čechách se zúčastnila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Jak uvedla v Ozvěnách dne, ve všech městech byla situace jiná.

„V Novém Boru a v Rumburku se místní lidé nepřidali ke shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, což velmi kvituji. Zatímco ve Varnsdorfu byla situace jiná a eskalovala,“ uvedla. Připomněla, že situace ve Šluknovském výběžku zneužívají extremisté, kteří svými populistickými a velmi lacinými hesly dokáží profitovat na nespokojenosti místních lidí.

„Chápu všechny obyvatele měst na Šluknovsku i v Novém Boru, že trpí zvýšenou kriminalitou, se kterou je nutno něco dělat. Je ale nutno měřit všem stejným metrem,“ dodala.

Činnost na Šluknovsku není koordinovaná

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. Obviňují ho z nečinnosti a nezájmu o jejich problémy a žádají ho, aby přijel osobně. Také podle Šimůnkové by měla být vláda aktivnější v řešení situace.

„Já pana premiéra informuji o situaci, jednám s ministrem vnitra i policejním prezidentem. V rámci svých pravomocí bych chtěla zkoordinovat činnost na Šluknovsku, protože mám pocit, že dochází k tomu, že se tam střídá každý den jiná delegace za druhou a ta činnost není koordinována. Myslím, že by to všichni přivítali,“ uvedla Šimůnková.

Zopakovala, že na prvním místě je nutné zajistit bezpečí obyvatel. „Co se týče dalších opatření, jednáme s jednotlivými starosty o dílčích opatřeních, která jsou nutná v jednotlivých městech přijmout. Například ve Varnsdorfu je důležité rozhodnout, co bude dál s ubytovnou Sport obývanou Romy, která se stala terčem pro většinu místních obyvatel,“ uvedla.

Klaus: Stát by měl nemilosrdně zasáhnout

Stát by měl podle prezidenta Václava Klause v případě nepokojů na severu Čech nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit je. Prezident to dnes řekl Mladé frontě Dnes při své návštěvě Karlovarského kraje.

K situaci ve Šluknovském výběžku, kde sílí napětí mezi starousedlíky a Romy, se prezident vyjádřil poprvé. Dodal ale, že zásah státu je jen krátkodobým řešením, v první řadě je třeba zabránit vzniku ghett.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/947229
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24271
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003