Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:30

Situace na Šluknovsku je důsledkem 16 let neřešeného sociálního vylučování
12-09-2011  Veronika Sedláčková, Marína Dvořáková


Podle hostů poledních Ozvěn dne Markuse Papeho z iniciativy ‚Nenávist není řešení‘ a sociologa Ivana Gabala by problém sociálního vylučování měla řešit vláda, než přeroste v násilné konflikty. Koncepčními řešeními by mělo být zavedení účinných programů na začlenění, podpora trhu práce a trhu s nemovitostmi a v neposlení řadě podpora školství a vzdělávání.

Střety demonstrantů s policií ve Varnsdorfu (Foto: Filip Jandourek) „Zřejmě to je nový zjev v dějinách České republiky, který je ovšem znám ze začátku 20. století z 30. let, kdy se davy snaží vytlačit skupinu spoluobčanů z místa a jsou nakažení morem rasismu nebo nacionalismu, ale jsou také krmeni dezinformační kampaní místní kriminálky o údajné šílené kriminalitě určité skupiny občanů,“ hodnotí vzplanutí nacionalistických vášní na severu České republiky Markus Pape z iniciativy ‚Nenávist není řešení‘.

Podle Markuse Papeho nemůže vzniklou situaci řešit policie nebo lokální politici, musí to dělat politické špičky státu: prezident, premiér a vláda. Situaci do určité míry přiživují média a vytváří tak umělou poptávku po obětním beránku. „Obáváme se, že dojde k velice surovému násilí ve formě žhářských útoků nebo pokusů o vraždu,“ říká Markus Pape.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/947023
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24268
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003