Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:43

Mimořádná bezpečnostní opatření čekají demonstraci v Novém Boru
10-09-2011  Ivana Bernáthová, Simona Bartošová, Libor Procházka


Policisté v Libereckém kraji připravují mimořádná opatření, v Novém Boru je ohlášená další ze série demonstrací. Proti rostoucí kriminalitě na severu Čech protestují lidé celý víkend, do regionu přijeli i příznivci dělnické strany. Policisté z antikonfliktního týmu ve městě rozdávají letáky s informacemi o tom jak se vyhnout zbytečným konfliktům.

Foto: ČTK Shromáždění občanů v Novém Boru bylo řádně oznámeno městskému úřadu. Protože ale nelze vyloučit možné narušení veřejného pořádku, budou na místě policisté z obvodních oddělení, kriminalisté, dopravní a cizinecká policie, ale také policejní kynologové a pořádkové jednotky.

Příslušníci antikonfliktního týmu jsou připraveni jednat s občany a různými skupinami obyvatel s cílem odvrátit možné střety. Situaci bude rovněž monitorovat policejní vrtulník. Dodržování zákona o shromažďování bude hlídat i zástupce novoborské radnice, který má právo shromáždění rozpustit.

Vlastní demonstraci kvůli napjaté situaci na Šluknovsku svolává občanská iniciativa "Nenávist není řešení". Několik shromáždění v severních Čechách organizují i pravicoví radikálové, kteří se snaží přiživit na problémech s nepřizpůsobivými obyvateli.

Aktivisté zdůrazňují, že problémy se v regionu vytvářely 20 let a řešení může trvat stejně dlouho.

"My nesouhlasíme s principem kolektivní viny, který je demonstracemi uplatňován vůči všem Romům, kteří žijí ve Šluknovském výběžku. Chceme ukázat, že existuje skupina lidí, kteří s tím nesouhlasí, a kteří si myslí, že nenávistné pochody situaci nijak nezlepší, ale naopak zhorší," řekl Radiožurnálu Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24267
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003