Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.10.2023 05:41

Změny zákonů požadují starostové na severu Čech kvůli problémům s kriminalitou
09-09-2011  Jan Bumba


Kvůli napětí mezi Romy a starousedlíky, kteří si stěžují na narůstající kriminalitu, se dnes sešli starostové několika severočeských obcí sdružených v Dobrovolném svazku obcí Sever. Starostové chtějí například centrální evidenci přestupků, více peněz na veřejně prospěšné práce a posuzování některých opakovaných přestupků jako trestný čin. Poslankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková také navrhuje exekuci dávek nebo zákaz pobytu.

Policejní hlídky před ubytovnou ve Varnsdorfu (Foto: Filip Jandourek) Ivana Řápková se starosty mimo jiné snažila seznámit s opatřeními, která byla realizována v Chomutově. „Kromě integračních opatření, která jsme realizovali dlouhodobě, jsem je informovala také o tom, jaké kroky jsme museli přidat, když se situace vyhrotila. Ať už to byly exekuce, kontroly v bytech a podobně,“ řekla v Ozvěnách dne.

Problémem jsou podle ní také statistiky o počtech nově přistěhovalých lidí, kdy mají místní starostové pouze odhady. „Protože většinou přistěhovalí lidé nejsou v jejích objektech a často migrují po celém mikroregionu,“ dodala.

Co se týče údajů o kriminalitě, kdy podle policejních statistik došlo v letošním roce k jejímu výraznému nárůstu jen ve Šluknově, v jiných obcích buď vůbec ne, nebo spíš jen zanedbatelně, ty podle Řápkové nemají zcela vypovídající hodnotu.

„Ona je to samozřejmě ta drobná kriminalita, přestupková činnost, kterou vykazují jednotlivé správní orgány. Jak postupovat proti této kriminalitě je opravdu složité, protože jsou to přestupky, které řeší jen správní orgány a nemusí být v policejních statistikách obsaženy,“ vysvětlila poslankyně ODS Ivana Řápková.

Stěhování Romů do Varnsdorfu je mýtus, tvrdí reportér

Ze šluknovského výběžku, konkrétně z Varnsdorfu, se vrátil i reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana. V Ozvěnách dne uvedl, že tvrzení, že se tam stěhují houfně Romové odjinud, lze označit za mýtus.

„I na městském úřadě vám řeknou, že těch příšerných ubytovnách žijí jenom místní Romové a jestli jsou tam nějací přistěhovalci, tak pouze z okolních vesnic. Žádné přestěhování Romů z Brna nebo středních Čech, jak se často uvádí, neexistuje. Prolezl jsem ve Varnsdorfu všechny takzvané problémové lokality a to jsou všechno místní rodiny. Takže v tomto městě žádný nárůst lidí odjinud není,“ přiblížil.

Nic podle něj nedokazuje ani nárůst trestné činnosti ve Varnsdorfu. Jiná situace ale je podle něj u přestupků. „Tam nárůst je, vychází to asi na 120 procent původního stavu, jde především o drobné krádeže, například krádeže železa, kterým se ti tzv. nepřizpůsobiví obohacují. Jediným opravdovým problémem je Šluknov, kde je nárůst přestupků asi o 220 procent,“ uvedl Smatana.

V Rumburku ve Šluknovském výběžku se na dnešek chystá pokojné setkání proti rasismu a násilí. Policie upozorňuje, že nespokojenosti lidí využívají ke svému zviditelnění i extrémistická hnutí - na zítra svolali extremisté hned tři setkání.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/946092
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24198
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003