Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:22

Ve Varnsdorfu demonstrovaly stovky lidí proti rostoucí kriminalitě
02-09-2011  Josef Suk, Alice Kottová


Ve Varnsdorfu dnes protestovali lidé proti krádežím, násilí a narůstající kriminalitě. Nejprve se sešli na náměstí Edvarda Beneše a pak se vydali na pochod městem. Na místě byly i tři stovky policistů.

Foto: ČTK Dění ve Varnsdorfu a dalších místech Šluknovska stále monitoruje nejméně 300 policistů. Na místě jsou mimo jiné těžkooděnci, ale i specialisté z antikonfliktního týmu. Nad městem navíc krouží policejní vrtulník.

Protestující dav se nejprve přiblížil k jedné restauraci, ve které sociální dávky za alkohol a automaty prý utrácejí právě nepřizpůsobiví lidé. Těžkooděnci postupně protestujícím přehrazovali k restauraci přístupové cesty.

Poblíž restaurace zůstala asi stovka lidí. Z řad demonstrantů se občas ozývaly nadávky, ale nedaly se hodnotit jako urážky s rasovým podtextem.

O řešení sociálních problémů ve Šluknovském výběžku dnes jednali také tamní starostové se zástupci ministerstva vnitra. Starostové chtějí od ministerstva větší pravomoci.

Eskalace násilí

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. V neděli 21. srpna došlo v Rumburku k útoku Romů na šestici mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Mladíci skončili v nemocnici.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Realitní kanceláře prý kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými obyvateli, které pak stěhují na sever do ubytoven, a od státu a měst pobírají příspěvky na sociální bydlení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24186
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003