Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.03.2023 22:52

Šluknovsko se připravuje na další demonstrace, hlídky posílí 300 policistů
01-09-2011  Alice Kottová, Lucie Husárová, Šárka Škapiková, Mirek Kašpar


Na víkendové demonstrace ve Šluknovském výběžku se chystá až 300 policistů. Dnes to oznámila policie. Je totiž možné, že se budou opakovat výtržnosti z minulého týdne. Naopak třeba v Novém Boru na Českolipsku je v těchto dnech klid, od útoku na začátku srpna nedošlo ve městě k žádným dalším incidentům.

Foto: ČTK Podle slov starosty Jaromíra Dvořáka může jít ale ticho před bouří. Všichni se obávají možného střetu pravicových radikálů a Romů během demonstrace v září.

„Občané Nového Boru přivítali to, že zde byly posíleny složky policie, že je monitorován život. Podařilo se mimo jiné zachytit i osoby, po kterých policie dlouhodobě pátrala,“ řekl starosta s tím, že všichni ale s napětím čekají, co se bude dít 10. září. Právě na tento den plánují v Novém Boru pochod pravicoví radikálové.

V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka policie. Útvar, ve kterém bude působit asi 200 mužů, začne podle ministra vnitra Jana Kubiceho na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku.

Šluknovsko ohlídá dalších 300 policistů

Na víkendové demonstrace ve Šluknovském výběžku se chystá až 300 policistů. Je totiž možné, že se budou opakovat výtržnosti z minulého týdne. Do místa nepokojů přijede i ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová. Starostovi Rumburku Jaroslavu Sykáčkovi chce nabídnout pomoc s řešením složité situace ve městě.

„Budeme nabízet náš projekt Úsvit, který už realizujeme v některých sociálně vyloučených lokalitách. Jeho základním principem je zapojování samotných obyvatel těchto lokalit do řešení problémů,“ popisuje Gjuričová.

Jedním z nejúspěšnějších projektů je podle ní Asistent prevence kriminality. Spočívá v tom, že město zaměstná obyvatele problémové lokality jako občanské zaměstnance městské policie, kteří pak dohlížejí na dodržování pořádku a urovnávají případné spory.

Gjuričová však připomíná, že problémových lokalit je v Česku asi 430. „Měl by být určen jeden člověk, který by měl pravomoc koordinovat aktivity jednotlivých resortů,“ navrhuje Jitka Gjuričová. Do řešení problému by se podle ní měl zapojit především ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Problém je především sociální, ten pak jen vrcholí kriminálními jevy a extremismem,“ míní Gjuričová.

Divoký sever

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. V neděli 21. srpna došlo v Rumburku k útoku Romů na šestici mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Mladíci skončili v nemocnici.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Realitní kanceláře prý kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými obyvateli, které pak stěhují na sever do ubytoven, a od státu a měst pobírají příspěvky na sociální bydlení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24185
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003