Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 20:43

V Holešově vychovávají policisty z řad národnostních menšin
02-09-2011  Pavel Sedláček


Dalších dvanáct studentů z různých národnostních menšin ve čtvrtek začalo svá studia na holešovské Střední policejní škole Ministerstva vnitra. Díky ojedinělému projektu pro vzdělávání národnostních menšin, který ve škole funguje již čtvrtým rokem, tam momentálně studuje celkem pět desítek zájemců patnácti různých národností.

Armén Tigran Movsisyan a Vietnamec Cuc Phi Viet jsou velcí kamarádi a také spolužáci ze třetího ročníku (Foto: Pavel Sedláček) Ve škole se tak s Čechy a Moravany potkávají například Vietnamci, Ukrajinci, Romové, Albánci, Angolané, Bulhaři, Gruzínci, Chorvati, nebo také Mongolové. Rodiče Telmena Tsevelnyama přišli do České republiky právě z Mongolska. On sám teď nastoupil do prvního ročníku. „Je to jediný způsob, jak můžu pracovat u cizinecké policie a využít mongolštinu i češtinu,“ vysvětlil čerstvý student.

Během tří let trvání projektu výraznější problém studenti z národnostních menšin neměli. „Jen dva z nich odešli kvůli prospěchu,“ říká ředitel holešovské školy Jan Dvořák, „spíš překvapují tím, jakou mají obrovskou motivaci. Chtějí školu dokončit a chtějí být policisty.“
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24184
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003