Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.02.2023 05:01

Kontroverzní aktivista postavil v centru Bratislavy miniaturní romskou osadu
01-09-2011  Vojtěch Berger


Přelom srpna a září může na Slovensku působit ospale. Dnes je tam totiž státní svátek a děti jdou do školy až v pondělí. Ještěže existuje jistý Alojz Hlina, podnikatel a aktivista, který spolehlivě dokáže v podobně hluchém období způsobit rozruch. Naposledy tím, že v centru Bratislavy postavil miniaturní romskou osadu. Kontroverzní podnikatel nepatří k miláčkům veřejnosti. Řada lidí mu vyčítá, že se chce jenom zviditelnit. Hlina ale svými veselými akcemi upozorňuje na věci, které vůbec veselé nejsou a mluvit by se o nich mělo.

Na trávníku před budovou v bratislavském centru stojí plechová bouda se satelitem na střeše. Vypadá to, že tu někdo dělá piknik ve stylu kočovných maringotkářů.

Kolem boudy se pohybuje jediný člověk. Alojz Hlina chce upozornit na tikající časovanou bombu v podobě romské menšiny na Slovensku. A nebere si servítky.

„V osadách nám vyrůstají tisíce lidí, kteří nás nenávidí. Nebezpečné je to neřešit,“ zdůrazňuje pan Hlina.

Místo svého protestu si nevybral náhodou. V ulici, kde rozbil svůj tábor, neboli romskou osadu, má sídlo Sdružení měst a obcí Slovenska.

Právě obecní samosprávy podle podnikatele často zanedbávají otázku soužití mezi romskou a neromskou částí vesnice, a tím vznikají problémy.

Alojz Hlina je svými happeningy proslulý. Loni v únoru například přivezl před slovenský parlament stádo ovcí, aby poslancům vzkázal, že Slováci nejsou žádné hloupé stádo.

Kritika míří na starosty obcí

Nový nápad s romskou osadou samozřejmě taky vzbudil pozornost. Někteří kolemjdoucí zvedají palec na znamení podpory, jiní jsou opatrnější a do romské tematiky se nechtějí vůbec pouštět. „Lidé se strašně bojí takových otázek, které se týkají této naší drahé menšiny,“ říká jeden z přihlížejících.

Slovenská vláda momentálně chystá novou strategii pomoci sociálně vyloučeným skupinám obyvatel. Tahle definice pasuje hlavně na Romy, i když to nikdo oficiálně nepřizná. Kontroverze vzbudil hlavně záměr, že stát bude sociálně slabým ženám finančně přispívat na antikoncepci nebo na dobrovolnou sterilizaci.

Není to řešení, které se líbí všem, ale je to aspoň krok z místa, po kterém by měly následovat další. I proto Alojz Hlina nekritizuje vládu, ale starosty měst a obcí, že se o své Romy neumějí postarat lépe a svádějí všechny problémy na stát.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/942101
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24183
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003