Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2022 07:33

Děti ve Varnsdorfu raději nenosí s sebou peníze ani mobily
01-09-2011  Josef Suk


Obyvatele ve Varnsdorfu a dalších městech Šluknovska stále trápí pouliční kriminalita. Ať už jde o drobné krádeže, přepadání nebo zastrašování. V současnosti uklidňuje situaci přítomnost policejních těžkooděnců z pražské zásahové jednotky.

Napjatá atmosféra panuje na Šluknovsku už druhý týden. Vyvolalo jí několik konfliktů. Především pak útok asi dvaceti Romů, kteří 21. srpna v Rumburku napadli skupinu mladíků vracejících se z diskotéky. V dalších dnech napětí v regionu vyvrcholilo demonstracemi nejen v Rumburku, ale i v sousedním Varnsdorfu.

Nad klidem a pořádkem ve Šluknovském výběžku už více než týden dohlíží padesátka policistů ze speciální pořádkové jednotky. Názory místních obyvatel na přítomnost policejních hlídek se různí - někteří jsou rádi, jiní ale policii kritizují. Policejní hlídky totiž dorazí vždy až navečer. K nejrůznějším přepadení a oloupením přitom dochází za bílého dne.

Začal nový školní rok, takže v ulicích Varnsdorfu se bude pohybovat více dětí. Někteří rodiče mají strach – případy okradení dětí nejsou totiž ve Varnsdorfu ničím ojedinělým. Ve městě totiž řádí dětský gang, který minulý týden například okradl i invalidu. Policie je sice dopadla, vzhledem k jejich věku je ale stíhat nemůže. To nezletilí romští zloději dobře vědí a tak kradou dál.

Vedení města na sobotní diskuzi s občany slibovalo, že přikročí k některým opatřením. Mimo jiné mezi ně má patřit i přijetí nové obecní vyhlášky. Ta bude důsledněji postihovat narušování klidu a pořádku, zakazovat požívání alkoholu na veřejných prostranstvích.

Město se také zaměří na kontroly dodržování provozních a ubytovacích řádů zdejších ubytoven. Další kroky směřují k vyšší efektivitě práce městské policie. Četnější budou i kontroly heren a restaurací a jedním z opatření má být i zavedení výplat sociálních dávek věcnou formou – tedy místo peněz stravenky.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24181
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003