Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.04.2023 03:59

Kubice a Lessy jedou na Šluknovsko řešit napjatou situaci
25-08-2011  Gabriela Hauptvogelová


Šluknovsko a Nový Bor dnes navštíví ministr vnitra Jan Kubice, policejní prezident Petr Lessy a jejich náměstci. Budou probírat bezpečnostní situaci se starosty. V Rumburku, Varnsdorfu, Šluknově a Novém Boru hlídkují těžkooděnci, aby zklidnili situaci v ulicích měst. Právě tam se potýkají s kriminalitou nepřizpůsobivých obyvatel, které tam sestěhovávají realitní agentury.

Petr Lessy a Jan Kubice (Foto: ČTK) V posledních dnech se na severu Čech odehrálo několik incidentů. Zatím posledním je nedělní útok asi 20 Romů na šestici mladíků, kteří se vraceli z diskotéky. Klid do ulic tam přišel od úterý s padesátkou těžkooděnců, kteří tam hlídkují.

Ulicemi procházejí policisté a kontrolují hlavně zákazníky heren nebo lidi posedávající na lavičkách. Obyvatelé posily vítají se smíšenými pocity.

„Teďka bude klid, protože tady budou policajti, ale až tady nebudou, zase bude mazec; až odjedou, bude to tady stejný jako dřív; je tady hodně Romů, dělají rachot, pijí, fetují, po setmění radši ven nechodíme, je to tady hrůza, všechno jsou to nově přistěhovaní,“ říkají lidé v Rumburku.

Místní politici hledají řešení

Podobný názor mají i místní politici. Budou proto stále usilovat o to, aby se počet policistů ve Šluknovském výběžku letos nesnížil, jak je v plánu.

Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček také začal jednat i s majiteli domů, kde bydlí problémoví lidé.

„Zrovna toto pondělí jsem jednal s panem Matuchou, který vlastní ty tři paneláky za náměstím, hledali jsme řešení, jak zamezit pohybu nepřizpůsobivých nebo nežádoucích osob. Navrhl jsem nějaké řešení, uvidíme, jestli se pan Matucha pro ně rozhodně či nikoliv,“ řekl Radiožurnálu.

Obavy z pátečního shromáždění

Jaroslav Sykáček (Foto: ČTK) V Rumburku se obávají střetu při pátečním shromáždění. Pozvánku na Facebooku potvrdilo zhruba 1200 lidí, v diskuzích se objevují různé názory, včetně nacionalistických.

Radnice zřejmě akci nepovolí. Už dříve totiž místostarosta Ladislav Pokorný nahlásil shromáždění za ČSSD, tím demonstraci fakticky blokuje. Vedení města vyzvalo obyvatele, aby se nenechali vyprovokovat extremisty, kteří se tam chystají. Strážníci o tom informovali také živnostníky na náměstí.

Ve čtyři hodiny zavřu a odejdu pryč a zabedním to. Nevíme, co se bude dít, strážníci říkali, že můžeme čekat úplně všechno, může to proběhnout v klidu, můžou lítat dlažební kostky,“ řekl majitel místní masny. Podobně se zachovají i další místní obchodníciCelý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/939008
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24180
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003