Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 04:06

Romové se nechtějí integrovat, píše Nečasovi starosta Nového Boru
29-08-2011  Šárka Škapiková, Mirek Kašpar


Novoborský starosta Jaromír Dvořák poslal otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. Situace na severu Čech se podle něj stává už neúnosnou. Romové se prý nechtějí začlenit do společnosti, ač se o to města i státní správa snaží.

Starosta v dopise tvrdě kritizuje soužití s romskou menšinou. „Nelze přece ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, protože si už zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží. Bohužel je přitom stále častější okrádání starších lidí a dětí,“ píše Dvořák.

Většina delikventů podle něj nemá zájem o vzdělání ani získání jakékoli kvalifikace. „Soužití s majoritou narušují hlukem, vytvářením černých skládek a nepovolených staveb, neplatí nájemné a jiné poplatky,“ popisuje starosta.

„Chování svých potomků všelijak omlouvají, vymlouvají se na rasistické chování ‚gádžů‘, stěžují si na nejrůznějších institucích. Stále více se setkáváme s jakýmsi rasismem ‚naruby‘, útoky jsou doprovázeny slovy o likvidaci ‚bílých‘,“ zlobí se Dvořák.

Zapojování Romů do společnosti podle něj zcela selhává. „Přestože existuje permanentní snaha vytvářet programy na zapojování Romů do většinové společnosti, a naše město se jich aktivně účastní, je třeba otevřeně říci, že za dvacet let demokratické společnosti jsme nepokročili ani o píď,“ míní starosta.

Selhání policie

Dvořák premiéra žádá, aby stát a parlament urychleně provedly kroky, které zajistí bezpečnost v ulicích měst a které zásadním způsobem ovlivní chování nepřizpůsobivých občanů. Současné posílení hlídek je podle něj sice chvályhodné, ale časově omezené a tedy nedostatečné.

Starosta kritizuje i práci policie a úsporná opatření, kvůli nimž se ruší služebny i počet hlídek. „Policii ČR v ulicích měst a ve vesnicích nepotkáte, ojediněle projede policejní auto. Svou absenci zdůvodňuje nedostatečným limitem na benzin, proto jsou dnes obce, které zcela nesystémově policii na pohonné hmoty přispívají,“ uvádí Dvořák s tím, že na tuto možnost zřejmě přistoupí i Nový Bor.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/940842
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24179
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003