Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.09.2023 23:56

Na severu Čech vznikne speciální pořádková jednotka policie
30-08-2011  Ondřej Houska, Alice Kottová, Martin Drtina


V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná speciální pořádková jednotka policie. Po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Útvar, ve kterém bude působit asi 200 mužů, začne podle Kubiceho na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku. Peníze na jeho vznik prý přislíbil premiér Petr Nečas.

Právě nedostatek financí až dosud vybudování speciální jednotky bránil. Podle policejního ředitele Petra Lessyho musí kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu jednotka vzniknout za každou cenu.

„Myšlenka speciální pořádkové jednotky je zde už zhruba dva roky. Bohužel se nepodařila uskutečnit vzhledem k nedostatku finančních prostředků. Dnešní události zejména ve Šluknovském výběžku zcela jasně ukazují, že potřeba takovéhoto hlídkového útvaru, který je schopen řešit nenadálé zhoršení bezpečnostní situace, je zcela namístě,“ řekl Lessy.

Stálá pořádková jednotka nahradí policejní posily, které na Šluknovsku operují od minulého týdne. Podle Lessyho jsou tito policisté zvyklí na vypjaté situace. „Slouží ve dvanácti až čtrnáctihodinovém cyklu, který je téměř kasárenského typu. Takže na tyto podmínky jsou zvyklí. Pražská jednotka, vzhledem k dostupnosti tohoto teritoria, sem denně dojíždí,“ upřesnil.

Situace na severu Čech se vyostřila po sérii útoků. V neděli 21. srpna došlo v Rumburku k útoku Romů na šestici mladíků. Když se napadení schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže zbili teleskopickými obušky. Mladíci skončili v nemocnici.

Podobný incident s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku. Skupina Romů tam útočila s mačetami v ruce, údajně kvůli tomu, že barmanka chtěla po dvou romských chlapcích občanské průkazy. Výsledkem bitky byla tři těžká zranění.

Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Realitní kanceláře prý kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými obyvateli, které pak stěhují na sever do ubytoven, a od státu a měst pobírají příspěvky na sociální bydlení.

Vznik akční skupiny pro sociální začleňování a analýza migrace

Rozhodnutí o vzniku pořádkové jednotky uvítala i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková a ředitelka Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. „Je to určité navázání na rozhodnutí, které bylo učiněno v posledních dnech o posílení policejních jednotek. Je to tedy jakési další pokračování řešení bezpečnostní situace v regionu,“ uvedla ve Stalo se dnes.

Podle ní je ale nutné mluvit především o dlouhodobých komplexních řešeních situace. „Můžu nabídnout z naší pozice Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách určitá dílčí řešení. My jsme v podstatě neustále v terénu a nyní budeme jednat právě o řešeních, která se dají dlouhodobě přijmout. Jde třeba o posílení počtu terénních pracovníků, rádi bychom se také podívali do lokalit sociálně vyloučených,“ přiblížila.

Doplnila, že agentura chystá některé konkrétní kroky, které by měly pomoci k vyřešení současných problémů ve šluknovském výběžku. Jedním z nich je vytvoření takzvané akční skupiny pro sociální začleňování. „Má to být multidisciplinární skupina, která se bude skládat ze starostů na Šluknovsku, zástupců sociálních odborů, policie, škol, neziskových organizací. Prostě všech, kteří se na řešení problémů sociálně vyloučených lokalit podílejí,“ uvedla.

Příčinu problémů má podle Šimůnkové odhalit analýza migrace, kterou agentura připravuje. „Protože se mluvilo o tom, že jednou z příčin eskalované situace, je migrace chudších obyvatel do tohoto regionu. A my bychom rádi věděli, odkud skutečně přišli. Zda to bylo z jiných částí republiky, nebo jde o vnitřní migraci z jiných měst Šluknovska,“ upřesnila Šimůnková.

Systémové řešení je někde jinde

Ředitel studia ČRo v Ústí nad Labem Milan Knotek ve Stalo se dnes potvrdil, že přítomnost pořádkové policejní jednotky může v tuto chvíli přispět k uklidnění situace, nicméně, jak uvedl, systémové řešení je někde jinde.

„Situace v Rumburku, Varnsdorfu, Novém Boru a podobně se už zhoršovat v tomto období nebude, policie situaci zvládá a k uklidnění napomohla také medializace problému,“ uvedl.

„Ve Šluknovském výběžku nedošlo k selhání multikulturalizmu, my jsme nyní svědky plíživého pádu nefunkčních integračních stereotypů, které byly kdysi nastaveny špatně a proto nefungují. Po revoluci 89 jsme spustili pokus o integrační proces a neuvědomili jsme si, že nelze integrovat někoho, kdo nedospěl k nižšímu stupni socializace, což je adaptace. A to se netýká pouze romské menšiny,“ vysvětlil.

Podle něj musí problém řešit odborníci. „Musí dojít k rozumné revizi systému sociálních dávek, více motivací k práci, zamezení komerční imigraci a především musíme začít konečně více poslouchat starosty a primátory,“ uvedl s tím, že oceňuje krok premiéra Nečase, který uvedl, že pošle do regionu právníky, aby společně se starosty hledali změnu legislativy.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/941237
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24178
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003