Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 14:18

Do Šluknovského výběžku dorazily policejní posily z Prahy
23-08-2011  Štěpánka Čechová, Jan Richter, Jakub Šídlo, Eva Presová


Vedení města Rumburk požádalo o soudní zákaz ohlášeného pátečního shromáždění. Skupiny obyvatel s různými postoji k rasově motivovaným útokům ve městě si chtěly dát sraz ve stejný čas na jednom místě. To by podle starosty města a senátora Jaroslava Sykáčka vedlo neodvratně k dalšímu násilí. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Jaroslav Sykáček, foto: ČTK „Jsem odpůrcem toho, aby se nám lidi na ulicích a na náměstích třískali. Jsem dalek toho a odpůrcem toho, aby se podpalovala auta spoluobčanům, aby se rozbíjely výlohy a podobně. Když se podíváme na Facebook, tak tam vidíme tři ty skupiny – ti pokojní, potom radikálové a skupina Romů. Já osobně si nechci představovat, co by se mohlo stát, kdyby ta pokojná skupina se měla dostat mezi ty dvě, řekněme, radikálněji laděné skupiny. V každém případě musíme být připraveni na to, že nějaká akce se konat bude. Já jsem se znovu dotazoval zástupce policejního prezidia, jestli na to jsou připraveni, a byl jsem ubezpečen, že ano,” uvedl Jaroslav Sykáček.

Situace v Rumburku se vyhrotila poté, co dvacet Romů zbilo v neděli šestici mladíků po cestě z diskotéky. Policejní prezidium vysílá do ulic Nového Boru, Šluknova, Rumburku a Varnsdorfu 50 policistů z Prahy, aby pomohli odvrátit hrozící násilí. O tom, kde přesně budou působit, se zatím jedná.

V oblasti už několik týdnů stoupá napětí mezi starousedlíky a sociálně nepřizpůsobivými, které sem údajně sestěhovávají realitní agentury. Kvůli tomu chce agentura pro sociální začleňování na Šluknovsku zůstat. Původně se totiž plánovalo, že její pracovníci tuto lokalitu opustí. Nyní naopak vedení agentury počty terénních pracovníků posílí. Projekty spolupráce navíc budou pokračovat minimálně do konce příštího roku.

Napjatou situaci ve Šluknovském výběžku budou řešit ministr vnitra Jan Kubice a šéf policie Petr Lessy. Rozhodl o tom premiér Petr Nečas, podle kterého musí být klid a bezpečnost v regionu zajištěn bez ohledu na rozpočtové nebo personální limity. Policie má podle šéfa vlády v případě potřeby posílit své stavy v tomto regionu.

Ředitel vládního odboru pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček navrhuje dlouhodobá opatření pro zlepšení situace ve Šluknovském výběžku, například zajištění bydlení pro lidi, kteří se ocitnou v dočasné bytové nouzi, opatření na podporu trávení volného času mládeže jako prevence kriminality.

„Nezbytně nutné je posílení terénní práce. My víme, že zejména Rumburk má v tomto velké nedostatky. Je tam v podstatě jeden jediný terénní pracovník na celou oblast,“ řekl Martin Šimáček.

Každé město či obec ve Šluknovském výběžku podle něj přistupuje k situaci poněkud odlišně, některé k ní přistupují dlouhodobě preventivně a konstruktivně, například ve Varnsdorfu či v Krásné Lípě. Zdůraznil nutnost uklidnit veřejnost, k čemuž mohou aktuálně napomoci i posílené policejní hlídky.Celý příspěvek najdete zde: www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/938389
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24161
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003