Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:39

Ministr Dobeš: centrum o romském holocaustu bude skromnější
22-08-2011  Gabriela Grmolcová


Výstavba vzdělávacího střediska o romském holocaustu v Hodoníně u Kunštátu nabírá další zpoždění. Stavba nového centra měla už pomalu začít, na místě ale probíhají jen přípravné práce. Problémem jsou také finance, které nejspíš nebudou na projekt v původně plánovaném rozsahu stačit.

Mrtví z romského sběrného tábora v Hodoníně jsou pochováni v nedalekých Černovicích, u pamětní desky ministr Josef Dobeš (Foto: ČTK) Schválených bylo sedmdesát milionů korun. „Reálná částka na stavbu centra se ale bude muset zúžit na čtyřicet milionů,“ uvedl na nedělním pietním aktu za oběti romského holocaustu ministr školství Josef Dobeš. Zbylých třicet miliónů korun půjde na provoz areálu. „Chceme vybudovat centrum, které bude neokázalé a přitom vysoce funkční,“ dodal ministr.

V Hodoníně stával sběrný tábor pro Romy, kvůli otřesným hygienickým podmínkám, podvýživě a těžké práci v něm více než dvě stovky lidí zemřely. „V České republice vznikla za války dvě taková zařízení pro Romy,“ připomíná historik Muzea romské kultury Michal Schuster, „a to v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.“

Dlouho plánované vzdělávací centrum, které má v Hodoníně u Kunštátu připomínat romský holocaust, budou vytvářet i mladí tvůrci a studenti architektury. Už také vznikla komise, která bude návrhy mladých tvůrců hodnotit. Stavět se má začít už na jaře příštího roku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24159
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003