Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2023 16:50

Nechtěně sterilizovaná Romka dostala novou šanci na odškodnění
08-08-2011  Andrea Čánová, Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová


Nejvyšší soud České republiky (Foto: Tomáš Adamec) Nechtěně sterilizovaná romská žena z Ostravy dostala novou šanci na získání půlmiliónového finančního odškodnění od ostravské Městské nemocnice. Vrchní soud v Olomouci před časem její nárok zamítl kvůli tomu, že žalobu podala pozdě. Nejvyšší soud ale tento verdikt zrušil s tím, že promlčení odporuje dobrým mravům a nařídil olomouckým soudcům, aby případ znovu projednali.

„V tomto případě je třeba přiznat nárok na nemajetkovou újmu, protože došlo zásadním způsobem k zásahu do osobnostních práv poškozené,“ vysvětluje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Podle Nejvyššího soudu by tak jakékoli argumenty o tom, že žena podala žalobu pozdě a je to promlčené, měly jít stranou. Odporuje to prý dobrým mravům.

Spis se tedy vrací k Vrchnímu soudu v Olomouci a ten musí znovu rozhodnout. Je ale zavázán právním názorem Nejvyššího soudu, že pacientka má kromě již přiznané omluvy nárok i na peníze.

Ředitel Městské nemocnice v Ostravě Tomáš Nykel Radiožurnálu řekl, že nemocnice rozhodnutí Nejvyššího soudu respektuje a připravuje se na jednání u Vrchního soudu v Olomouci. Pokud tamní soudci nařídí, aby ostravská nemocnice odškodnění zaplatila, tak to prý udělají.

Poškozená žena bojuje za odškodnění už několik let

Poškozená Iveta Červeňáková si stojí za tím, že si odškodnění zaslouží: „Byla jsem u svého gynekologa, abych měla další dítě, jenže on řekl, že už nemůžu mít. Tak jsem chodila na umělé oplodnění, čtyřikrát jsem tam byla a nepodařilo se mi to.“

Právník poškozené Ivety Červeňákové Robert Cholenský tvrdí, že si jeho klientka nemohla sama vybrat, jestli sterilizaci podstoupí, nebo ne:

„Teprve těsně před převozem klientky na sál jí byly předloženy nějaké dokumenty, které má podepsat, bez jakéhokoli poučení, co má následovat, s čím tam souhlasí a jaké to bude mít důsledky.“

„Je to tvrzení proti tvrzení. Pokud skutečně není zdokumentováno, že byly pacientky poučeny, je to s největší pravděpodobností pochybení lékařů. Rozhodně to není systémová věc,“ říká předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

„Informovaný souhlas je poučení pacienta s povahou zákroku a jeho možnými komplikacemi,“ vysvětluje Dvořák, co by měli pacienti slyšet a co by měli lékaři posoudit, než rozhodnou o nějakém zákroku.

Andrea Čánová přinesla podrobnosti o případu nechtěné sterilizace.

Poslech

Právník poškozené Ivety Červeňákové Robert Cholenský ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Poslech

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24071
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003