Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.09.2023 01:03

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
30-07-2011  Jana Šustová, Jana Huzilová, Iveta Demeterová, Tomáš Bystrý

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každou sobotu od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz, kde si můžete také stáhnout podcast pro tento pořad.Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Dnes vám představíme nový klip občanského sdružení IQ Roma Servis, který chce upozornit na to, že Romové pracují a pracovat i chtějí. Seznámíme vás s ojedinělým projektem Občanského sdružení Jekhetani Luma - Společný svět, který přichází s další nabídkou pomoci některým romským rodinám s předškoláky. A určitě si počkejte na rozhovor s Marcelem Cichým, který se v loňských komunálních volbách dostal jako jediný Rom do zastupitelstva v Trmicích.

Mangav tumenge šukar rati. Anas tumenge aktuálna informacii, interesantna manuša. Adadžives tumenge phenaha palo nevo klipos palo Roma. Prindžarena buči savi kerel o Marcel Cichý. U povakerela namažeros palo banda Sabrosa. The mukaha predal tumende romane gila. Šukar šuniben.


=[ Reportáž ]=
Spot Neviditelní poukazuje na to, že Romové pracují a pracovat chtějí
Od září poběží v televizi nový spot, který má bourat obecně zažité předsudky o tom, že Romové nepracují a pracovat nechtějí. Spot má název Neviditelní a je součástí projektu Ethnic Friendly zaměstnavatel, jehož iniciátorem je občanské sdružení IQ Roma servis z Brna. Podrobnosti má Jana Šustová.

Spot Neviditelní Jedoucí taxík, který řídí neviditelný řidič, anebo koště s lopatičkou, které ovládají neviditelné ruce – to jsou úvodní scény spotu, jehož heslem je „Romové pracují a chtějí pracovat“. Skutečnost je však taková, že Romy, kteří pracují jako taxikáři, uklízeči či v jiných profesích, veřejnost často nevidí – nebo nechce vidět. O cílech spotu Neviditelní hovoří výkonná ředitelka občanského sdružení IQ Roma servis Katarína Klamková:

Spot Neviditelní „Cílem je poukázat na frustrující a skeptické názory části české populace, která neustále vidí Romy stereotypně. Podle většiny jsou Romové jen na sociálních dávkách, neplatí daně, žijí z cizích peněz a nepracují, nepracují, nepracují. Jenže zcela upřímně - sama mám v práci minimálně čtvrtinu romských spolupracovníků, strašně schopných. Mám řadu romských kamarádů, kteří pracují v těžkých pracovních pozicích, vstávají v pět ráno na směnu. Pracují hodně tvrdě, to já si oproti nim žiji pohodlně. Takových lidí znám hodně. Když jdete ráno po Brně, nevidíte při úklidu ulic jiné lidi než Romy. Nás přímo bytostně štve, že to ostatní lidé nevidí. A klip Neviditelní toto znázorňuje – Romové se mohou snažit, jak chtějí, ale pořád to nebude vidět. Není to dobré pro psychiku, není to dobré ani pro mladou generaci. Takto se zdravé sebevědomí nebuduje. Chceme zkrátka upozornit na pravdu, která v české společnosti je, tedy že Romové pracují a chtějí pracovat a potřebují dostat od skeptiků a cyniků šanci.“

Spot Neviditelní Jediní Romové, kteří jsou ve spotu vidět, jsou muzikanti.

„Tím trochu poukazujeme na známe klišé. Když už se něco dobrého o Romech řekne, tak že tedy umí tančit a zpívat. To se obecně akceptuje. Ale nic jiného. Nic dalšího pozitivního o Romech nikdo neřekne, ještě tak hudba nebo tanec, to jim jde. Na to jsme chtěli poukázat, že to není to jediné. Je fajn, že umí tančit, to ostatním tak nejde, ale zároveň umí i věci, které zvládáme i my.“

Spot vytvořila reklamní agentura Ogilvy a režíroval ho Vít Karas. Už nyní je jeho půlminutová verze k dispozici na internetu a po prázdninách poběží zkrácená dvaceti pětivteřinová verze v České televizi.

Spot Neviditelní „Největším úspěchem je, že spot přijala Česká televize. Přeci jen je trochu úderný, ne jen obecně charitativní. Určitě vyvolá diskuzi, už teď ji vyvolává. Poběží tedy v České televizi v rámci charitativního partnerství, tzn. zdarma. Připraveno je asi 100 vysílacích spotů pro různé vysílací kanály ČT, od září do konce roku. Zároveň bude k vidění na několika internetových kanálech, od Romey, IQ Roma servisu, Muzea romské kultury... prostě přes různé spřátelené kanály. YouTube, Facebook atd. A uvidíme, co v roce 2012. Určitě, bude-li spot úspěšný, bychom rádi navázali spolupráci s jinou televizí nebo jiným způsobem. Ať je k užitku.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
25.06.2016Brněnský projekt Rychlého zabydlení pomůže padesáti rodinámO Roma Vakeren
09.04.2016Z bývalé herny v Brně vzniklo nahrávací studio Amaro recordsO Roma Vakeren
27.02.2016Zubařka odmítla ošetřit Romy, nakonec se musela omluvit a odškodnit jeO Roma Vakeren
28.11.2015ReportážO Roma Vakeren
30.03.2015Úspěšní a pracující Romové nejsou výjimkamiZprávy ze života Romů
07.03.2015Klienti IQ Roma servisu si v Brně vybudovali posilovnuO Roma Vakeren
21.02.2015Výstava Nežít ve stínu představuje Romy, kteří nechtějí být vnímání jako stín společnostiO Roma Vakeren
10.02.2015Brněnští romští studenti vybudovali posilovnuZprávy ze života Romů
07.02.2015Na místě dřívější herny vznikne v Brně nahrávací studio pro romské hudebníkyO Roma Vakeren
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
V Mladé Boleslavi startuje projekt Nová šance pro romské děti
Projekt Mladoboleslavského sdružení, který pomohl začlenit romské předškoláky do mateřských škol, sice pomalu končí, ale občanské sdružení Jekhetani Luma – přichází s novou formou pomoci. V Mladé Boleslavi startuje nový projekt s tzv. kaucemi. O jakou novinku se jedná, zjišťovala u ředitelky sdružení Martiny Brzobohaté redaktorka Jana Huzilová.

Projekt, který pomohl začlenit romské předškoláky do mateřských škol, sice pomalu končí, ale občanské sdružení Jekhetani Luma (Společný svět) přichází s novou formou pomoci.

„Jednou z novinek je získání finančních prostředků na zaplacení kauce pro děti ve školkách. Když dítě nastupuje do školky, rodiče za něj musí zaplatit vratnou kauci, jakousi zálohu na stravné,“ řekla nám ředitelka sdružení Martina Brzobohatá a doplnila další informace:

„Někdy se stane, že sice pomůžeme získat ve školce místo, rodiče ale nemají momentálně na zaplacení kauce. Mají třeba více dětí nebo jsou ve finanční tísni. Pokud se jedná o předškoláky, tak každý týden nebo měsíc, kdy se dítě systematicky nepřipravuje na školu, je velkou ztrátou. Proto nabízíme rodinám, které jsou ve finanční tísni, to, že za ně můžeme kauci okamžitě zaplatit a domluvíme se s nimi, kdy nám ji doplatí.“

Proč se sdružení rozhodlo pro tuto formu pomoci?

„Z minulosti máme zkušenosti, že se v několika případech podařilo získat místo ve školce, ale rodiče na kauci šetřili i několik měsíců. Záloha se pohybuje od 600 do 1200 Kč a pro některé rodiny je opravdu nemožné tuto částku ihned vydat z rozpočtu. Dítě pak šlo úplně zbytečně o dva a půl měsíce později do školky, než by mohlo jít,“ prozradila Martina Brzobohatá a doplnila, kolik romských dětí se do mateřských škol už podařilo umístit:

„Nejedná se o desítky, ale spíše o jednotlivce. Zatím všechny děti, které se podařilo do školek dostat, buď docházejí do školky nebo právě nastupují do první třídy základní školy, což je další věc, o kterou usilujeme - dostat děti na základku a ne do školy praktické, dříve zvláštní,“ dodala ředitelka sdružení Martina Brzobohatá a doplnila, že projekt s kaucemi je v Mladé Boleslavi ojedinělým:

„Nevíme o tom, že by někde někdo něco podobného vyzkoušel. Pokud to bude mít kladnou odezvu, budeme metodiku nabízet dalším organizacím.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
28.05.2011Projekt Nová šance usiluje o umístění romských dětí do základních školO Roma Vakeren
12.11.2010V Mladé Boleslavi je nový projekt pro romské předškolákyO Roma Vakeren
02.06.2006Občanskou poradnu v Mladé Boleslavi provozuje sdružení Jekhetani LumaO Roma Vakeren
07.04.2005Středočeská města nemají jednotný recept na řešení romské otázkyZprávy ze života Romů
20.09.2004MFD: Boleslavští Romové se bojí vystěhování, město se bráníZprávy ze života Romů
09.07.2004O Roma VakerenO Roma Vakeren

=[ Reportáž ]=
S Marcelem Cichým o novinkách v Trmicích
Marcel Cichý vystudoval střední průmyslovou školu v Ústí nad Labem, následně pak romistiku na Filozofické fakultě UK. Po říjnových komunálních volbách vloni získal mandát pro následující období v třítisícové obci poblíž Ústí nad Labem v Trmicích. Tomáš Bystrý se člena trmického zastupitelstva Marcela Cichého mimo jiné zeptal, co se od podzimních voleb v městě podařilo udělat pozitivního.

Trmice, Na Poříčí (Foto: www.mestotrmice.cz) „Snad se nám podaří ve větší míře podpořit místní fotbalový klub v Trmicích, kde hraje hodně romských kluků. Úřad na rozdíl od nás nevidí tu mamutí službu, kterou fotbalový klub dělá. Kluci chodí na pravidelně tréninky a mají úspěch – každý rok postupují, jak mladší tak starší žáci. Dále se snažíme spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. Trmice do lokalit vhodných k začlenění patří. Jednáme s koordinátorem pro Ústecký kraj a vymýšlíme vhodné projekty. Znovu narážíme na to, že jsme v opozici a i když z našeho volebního klubu vycházejí dobré nápady, jsou záměrně bojkotovány nebo nejsou podpořeny. Až mi někdy přijde, že ostatním zastupitelům nejde o Trmice, ale spíš o vlastní vyniknutí.“

Jakým způsobem v Trmicích Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách pomáhá?

„Momentálně sestavila strategický plán. Já jsem proti němu měl velké výhrady, nepřišlo mi, že by nám přinesl něco, o čem v Trmicích nevíme a že by nám jakýmkoliv způsobem radil. V tuto chvíli agentura připravuje první projekty.“

Jak moc velká vyloučená lokalita v Trmicích je?

„Trmice mají okolo 3 tisíc obyvatel, z toho cca 900 Romů.“

Všichni žijí ve vyloučené lokalitě?

„Trmice jsou poměrně rozlehlé městečko, takže ne úplně všichni žijí v ulicích, které by se daly označit za vyloučené.“

Jaká máte v souvislosti s agenturou očekávání?

„Vzhledem ke spolupráci, která panuje... pan Lesák, který ji zastupuje, je velice moudrý pán, i tak je ale znát, že naráží na příkazy ze shora. Trmice jsou velmi blízko Ústí nad Labem, teprve před 20 lety se město osamostatnilo. Hned na začátku Ústí jsou Předlice, kde dnes bydlí snad už jenom Romové, kteří se pomalu začínají stěhovat do Trmic. Například pomocí lidí, kteří zkupují domy a pronajímají je za neskutečně velké peníze. Tím se dostávají do tíživých situací.“

Jak je možné, že město dovolí prodat domy, které jsou v mnohdy dezolátním stavu, těmto, řekněme bossům?

„Většina domů byla v soukromých rukou. I to ale zazlíváme městu, protože by mělo mít přehled o tom, které domy jsou na prodej.“

Pokud byste před příchodem do zastupitelstva věděl, jaká je na úřadě v Trmicích situace, šel byste do toho znovu?

„Po každém zastupitelstvu si říkám: ‚Do čeho jsem to šel!‘. Na druhou stranu je to obrovská zkušenost. Získáte přehled, kontakty, které můžete předávat dál, což dělám. Snažím se práci pro místní a vůbec pro zastupitelstvo dělat co nejlépe, tzn. že se před každým sezením připravuji. Nechci si to jenom odsedět a občas zvednout ruku pro nebo proti či se zdržet hlasování. O tom to není. Nicméně, šel bych do toho znovu.“

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
09.01.2016Co přinesl rok 2015 a co ovlivní život některých Romů i v budoucích letechO Roma Vakeren
19.12.2015Agentura pro sociální začleňování bude spolupracovat s dalšími devíti městy a obcemiO Roma Vakeren
28.11.2015Město Žlutice zlepšilo sociální situaci svých obyvatelO Roma Vakeren
14.11.2015Obec Velké Hamry u Tanvaldu ukázkově využívá spolupráci s Agenturou pro sociální začleňováníO Roma Vakeren
03.10.2015Žáci trmické základní školy se zúčastnily kreativních dílenO Roma Vakeren
06.06.2015Ředitelem Agentury pro sociální začleňování se stal Radek JiránekO Roma Vakeren
27.05.2015Agenturu pro sociální začleňování má vést Radek JiránekZprávy ze života Romů
19.05.2015Premiér se sejde s nespokojenými úředníky Agentury pro sociální začleňováníZprávy ze života Romů
19.05.2015Situaci ve vládní Agentuře pro sociální začleňování řešil premiérZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Hudební skupinu Sabrosa tvoří tři dívky z romské osady
Na první pohled působily skromně, nenápadně, nevýrazně. Na ulici byste tyhle tři romské dívky nejspíš minuli bez povšimnutí… Ale jakmile by vzaly do rukou kytary a začaly by zpívat, neodtrhli byste od nich oči. Podobně jako porota, fascinovaná jejich vystoupením na Česko Slovensko má talent.

Dívčí skupina Sabrosa (Foto: Iveta Demeterová) Řeč je o hudební skupině Sabrosa – to jsou tři dívky z romské osady. Bohužel hra na kytary a zpěv temperamentních romských písní je nakonec do finále nedovedla. Děvčata v současné době zpívají na festivalech, kde mají velký úspěch. Iveta Demeterová se byla podívat na jejich vystoupení na Romské písni v Rožnově pod Radhoštěm. Na podiu zrovna zpíval Antonín Gondolám a ona oslovila Františka Gálla, který děvčatům dělá manžera.

Sabrosa je mladá romská dívčí skupina. Sestavu tvoří Julka Coreňová a sestry Aneta a Jana Duždovy. Aneta je sólová zpěvačka, Julie s Janou hrají na kytary, perkusi, bonga a zpívají vokály. Manažerem skupiny je František Gall. Pod jeho vedením dívky začaly vystupovat na folklorních festivalech po celém Slovensku.

Dívčí skupina Sabrosa (Foto: Iveta Demeterová) „Naše spolupráce trvá minimálně pět let. Pracoval jsem v Raslavicích, odkud děvčata pocházejí. Dělal jsem stavbyvedoucího. Zaměstnával jsem i Romy, jejich bratry. Asi po půl roce mě chlapci pozvali k nim do ulice. Bylo to poprvé, kdy jsem navštívit cigánskou osadu. A tam na lavičce seděla Jana, hrála na kytaru, a Aneta. Vůbec jsem je neznal, ale krásně hrály a zpívaly. Nádhera. Řekl jsem jim: ‚Děvčata, hrajete fantasticky! Tady na lavičce je vás škoda!‘ Odpověděly mi po cigánsku (smích), řekly: ‚Co ty, gadžo, co tu chceš?‘ Nevěřily mi. Ale řekl jsem jim, že pokud budou trénovat, možná natočíme cédéčko. A tímto dnem začala naše spolupráce.“

Přesedlal jste na hudbu nebo současně vykonáváte i svoji profesi?

„Při stavařině se věnuji děvčatům. Holky se dostaly do povědomí asi před rokem během vystoupení v Česko Slovensko má talent. To nás posunulo hodně dopředu. Na naši hudbu jsou dobré ohlasy. Zabírá nám to obrovské množství času a peněz. Bez nich by to nešlo, protože každá zkouška, vystoupení, každá cesta vyžaduje hromadu financí, které je třeba sehnat. Jako stavbař získávám část ze stavby, ale už oslovujeme i sponzory atd. Hledáme nějakého generálního sponzora, který by nás zastřešil. Jako skupina víme, co chceme, víme, co zpíváme a myslím si, že lidem se to líbí. Abychom se stali profesionály, musíme na sobě pracovat, jak děvčata, tak i já. Jana s Julkou jsou muzikantky. Když jsem je poznal, říkal jsem jim, aby hlavně neměly v šestnácti děti, to hned máte po životě. Trochu se naplňují moje slova, že pomalu půjdou nahoru, ale budou mít peníze, protože svým zpěvem a hraním se mohou uživit.“

Hudební talent zdědily po rodičích. Sabrosa hraje a zpívá staré cikánské písně o lásce, smutku, žalu, ale i o radosti ze života. I takto se prezentovaly na soutěži Česko Slovensko má talent.

Skupina Sabrosa při křtu CD Predal Thumende (Foto: www.sabrosa.eu) „Kdyby nebylo té soutěže, tak nejsme tolik známé. Lidé o nás vědí a my jsme rády, že nás zvou na vystoupení a všelijaké festivaly.“

Jano, jak si zvykáte na vaši stoupající popularitu?

„Je to příjemné, těší nás to.“

Máte trému, když vystupujete?

„Ano. Máme trému.“

Julko, jak vás berou v Raslavicích?

„Berou nás, i když ne ve smyslu, jakože jsme skupina. U nás to tak není. Když hrajeme jinde, vidíme, jak se lidé baví, jako třeba dneska, ale u nás se to tak nebere.“

Je pro vás důležitá reakce publika? Aby byl potlesk, lidem se to líbilo a tančili?

„Určitě ano. Když se baví lidé, bavíme se i my, protože je dobrá nálada.“

V roce 2009 skupina vydala svoje první CD s názvem Dromeha džav – Idem si svojou cestou. V roce 2010 následovalo druhé CD Predal Thumende - Pre Vás.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Představujeme Komunitní centrum Duhovka v obci Obrnice
Komunitní centrum Duhovka je jedinou organizací v obci Obrnice, která nabízí smysluplné trávení volného času pro děti a mládež. Snahou je, aby centrum postupně sloužilo všem věkovým kategoriím, všem lidem v obci, tedy lidem z různých etnik, a mělo skutečně pestrou nabídku činností - odtud také název Duhovka.Více už ředitel komunitního centra Petr Svašek v příspěvku Ivety Demeterové.

Děti si hrají v Komunitním centru Duhovka „Občanské sdružení bylo založeno v červenci roku 2007. V roce 2008 jsme otevřeli komunitní centrum, které je primárně zaměřeno na práci s dětmi, ale i na práci s rodinami.“

Jaká věková kategorie dětí do vašeho sdružení na volnočasové aktivity dochází?

„Jde především o školní děti, tzn. ty, které navštěvují místní základní školu od první do deváté třídy. Pracujeme ale i se staršími, zejména s těmi, které mají zájem o tanec nebo hudbu.“

S jakými problémy se tady děti potýkají nejvíce?

Děti si hrají v Komunitním centru Duhovka „Problémů, které děti řeší, je více. Jde o problémy ve škole, s tím jim pomáháme. Máme přizpůsobený program – každý den se dětem věnujeme přípravou do školy. Dále často řeší narušené vztahy, sociální problémy, proto pomáháme i rodinám. Snažíme se pracovat i s rodiči, ne každý si ovšem nechá pomoct.“

S čím se Duhovka, jako neziskový sektor, nejvíce potýká?

„Zhruba s tím, co ostatní neziskové organizace – s nedostatkem financí pro naši činnost. Dále jsme vděčni obci za její pomoc, protože bez ní by naše komunitní centrum nemohlo vůbec existovat.“

Chodí sem jenom romské děti, nebo i neromské?

Pracovnice Komunitního centra Duhovka „Je to namíchané. Děti nemají žádný problém spolu vycházet. Zhruba 60 procent jsou romské děti a zbytek je z majoritní společnosti.“

Co připravujete pro děti na letní období?

„Stejně jako v minulých letech to bude příměstský tábor, kde děti mohou prožít něco jiného než během školního roku. V rámci tábora se dostanou i mimo obec, poznávají kraj, ve kterém žijí, práci různých profesí, nejenom přírodu, ale i historické památky.“

Svou činností je Duhovka známá nejen v Obrnicích. Jak hodnotí práci sdružení a svého ředitele, mi odpověděly kolegyně Petra Svaška:

Lidé z Komunitního centra Duhovka při úklidu obce „Děti k nám rády chodí. V Obrnicích máme veliký ohlas. Každé začínající sdružení musí počítat s mravenčí prací a přesvědčit lidi v okolí, že pro ně chce něco udělat.“

„Právě proto, že není Romem, je to dobré. Když se ukáže Rom, že je cílevědomý a že se na něj lidé mohou obrátit a že nejedná ve vlastní prospěch, bude mít větší podporu. Okolo sebe máme málo Romů, kteří by chtěli něco dokázat. Jednou jsme jednoho měli, ten ale ukazoval jen sám sebe a hodně lidí na to doplácelo. Potřebujeme lidi, kteří opravdu budou chtít, za nás Romy, něco dělat. Věřím tomu, že právě Rom dostane velikou šanci. Sami to vidíte – v Bydžově a jinde co se děje. Romy nikde nikdo nebere. Myslím si, že každý Rom bude oceněn a mravenčí prací se někam dostane a lidé ho stoprocentně budou podporovat.“

Foto: www.duhovka.estranky.cz

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
08.04.2014Nápad poslanců TOP 09 na výuku v romštině považují ve škole v Obrnicích za nesmyslO Roma Vakeren
26.02.2014Velvyslankyně z 10 zemí navštívily Obrnice. Zajímá je soužití s romskou menšinouZprávy ze života Romů
07.11.2013Obec Obrnice u Mostu si neví rady s domem bez vody a tepla, žijí v něm sociálně slabíZprávy ze života Romů
02.11.2013Starostka Obrnic převzala Cenu Rady Evropy za přístup k národnostním menšinámO Roma Vakeren
30.10.2013Starostka Obrnic převzala cenu Rady Evropy za úspěšnou integraci RomůZprávy ze života Romů
27.10.2013Evropská cena za vzorovou integraci Romů poputuje do českých ObrnicZprávy ze života Romů
24.10.2013Obrnice triumfovaly v soutěži Rady Evropy s přístupem k integraci RomůZprávy ze života Romů
12.12.2011Ministr vnitra Jan Kubice navštívil severočeské ObrniceZprávy ze života Romů
26.10.2011Drahomíra Miklošová, starostka obce ObrniceZprávy ze života Romů

O Roma vakeren s datem 30. července už patří minulosti. Naladit si nás můžete ale opět v sobotu po 20. hodině na vlnách Radiožurnálu a najdete nás také na internetové adrese romove.cz.

Romale, palikerav tumenge hoj sanas amenca. Šunaha pes pro aver sambat. Amenca pes dodžanena butheder. Mangav tumenge savorenge šukar nilaj. The žutinel tumen o Del.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Iveta Demeterová a Jaroslav Sezemský.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/24056
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003