Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 06:45

Čeští studenti získali od USA grant na dokumentární tvorbu o menšinách
22-06-2011  Petra Benešová


Čeští absolventi studijních programů amerického ministerstva zahraničí uspěli v mezinárodní konkurenci. Jako jedni z mála Evropanů získali grant americké vlády na 29 tisíc dolarů, který má podpořit dialog mezi většinovou populací a menšinami v Česku. Vzniknout by tak do několika měsíců mohly dokumentární filmy, které netradiční formou ukáží i na předsudky a stereotypní myšlení v české společnosti. Autoři s nimi pak chtějí vyrazit na diskuze do škol.

„Jedná se o natočení tří krátkých dokumentárních filmů, které se potom budou promítat při diskuzích, které se Budou pořádat v celé České republice. Předpoklad je minimálně třicet diskuzí a promítání na školách. Jsou to tři dokumenty na téma enviromentálních vlivů na uprchlictví, o situaci přistěhovalců do ČR. Tyto dva filmy by měly být z netradičních pohledů - to, co se moc v klasických dokumentárních filmech neobjevuje. Třetí film by měl být o životě muslimů a Romů v ČR,“ popisuje Lukáš Lhoťan, který vede projekt podpořený americkou vládou.

Scénáře k dokumentům by chtěl společně se svým týmem dokončit do konce srpna a pak začít natáčet. Uspět v boji o grant nebylo prý v tvrdé mezinárodní konkurenci vůbec jednoduché.

„Úspěch je to veliký, protože podmínky pro možnost požádat o grant byly velmi tvrdé. Byla tam podmínka, že musí být minimálně deset lidí, kteří absolvovali studijní pobyt v USA, což byla jedna z nejtěžších podmínek – dát dohromady téma, na kterém by se mohlo realizovat deset lidí; hlavně proto, že ČR je malá a má i méně účastníků studijního pobytu. Dalšími podmínkami bylo něco inovačního a co zaujme,“ vysvětluje Lhoťan.

O peníze soutěžilo zhruba sedm set projektů z celého světa. Do finálového výběru se nakonec dostalo jen třicet osm z nich.

Kromě Čechů uspěli v Evropě s tématy lidských práv a demokracie také Lotyši, Makedonci nebo Britové. Mezi dalšími tématy, které získaly americký grant, byly například potravinová bezpečnost, zlepšování životního prostředí, posílení práv žen nebo ekonomické příležitosti a prosperita.

Češi: Přistěhovalci jsou problémem

„Cílem toho, že chceme diskuze přenést z akademické půdy mezi veřejnost a mimo velká města, je bojovat s celkem silnou xenofobií a neznalostí problematiky,“ tvrdí vedoucí projektu Lhoťan.

Podle něj ekologické a další vlivy vyvolávají čím dál silnější migraci směrem do Evropy, a je proto třeba seznámit veřejnost s touto problematikou.

Lukáš Lhoťan mimo jiné vychází i z nedávného výzkumu Sociologického ústavu, který ukázal, že 68 procent Čechů považuje přistěhovalé cizince za problém pro českou komunitu.

Poslechněte si reportáž Petry Benešové

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23993
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003