Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:29

Česko předalo vedení romského projektu Dekáda Makedonii
27-06-2011  Milena Štráfeldová


Český premiér Petr Nečas a jeho makedonský protějšek Nikola Gruevski (Foto: Jana Šustová) Česko po roce oficiálně předalo své předsednictví mezinárodního projektu Dekáda Romů, který má do roku 2015 zlepšit život romské menšiny a přispět k její integraci. Od českého premiéra Petra Nečase (ODS) převzal vedení 12 zemí, které se do iniciativy na pomoc Romům zapojily, jeho makedonský protějšek Nikola Gruevski.

Dekádu romské inkluze, jak se projekt oficiálně jmenuje, iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute). Zapojilo se do ní v roce 2005 původně osm států střední a východní Evropy. Zavázaly se, že do roku 2015 zlepší životní podmínky Romů. Měly se zaměřit hlavně na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví. Postupně se k programu přidaly další země. Celkem je jich teď 12. Připojily se i mezinárodní instituce, a to třeba Světová zdravotnická organizace.

Česko si pro své roční vedení Dekády stanovilo pět priorit. Věnovat se chtělo hlavně začleňování Romů do běžných škol, právům dětí, situaci romských žen, integrační politice samospráv a mediálnímu obrazu romské menšiny. Makedonie si za své priority zvolila zlepšení bydlení a zaměstnanosti.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23986
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003