Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 08:44

Trmice se snaží pomoci lidem z ghett
13-06-2011  Gabriela Hauptvogelová


Ilustrační foto: Archiv sdružení Český západ Zlepšit život lidí ze sociálně vyloučených lokalit chce město Trmice na Ústecku. Ty jsou podle starostky Jany Oubrechtové především v ulicích Na Pískách a Souběžná. Žijí tam především romské rodiny, které se do města nedávno přistěhovaly.

Město proto vytvořilo ve spolupráci se školami, sdružením Romano Jasnica a vládní agenturou pro sociální začleňování strategický plán. Zaměřuje se na děti a mládež, další možnosti práce a také na bytovou problematiku.

Radnice do konce roku připraví pravidla pro sociální byty. K bydlení pro rodiny v nouzi určí některé ze své stovky bytů. Lidé by měli možnost se po čase přestěhovat do lépe zařízených bytů. Město také podle starostky Jany Oubrechtové zvažuje nákup některých činžovních domů.

Dalším problémem je nezaměstnanost. Lidé ze sociálně vyloučených lokalit by mohli v budoucnu získat práci u tzv. Malých technických služeb. Vedení radnice nyní zvažuje, jaká právní forma by byla pro takovou společnost nejvhodnější.

Zpočátku by se o údržbu zeleně, městských domů a čistotu ve městě staralo až sedm lidí. Firma by se měla dále rozšiřovat. Radnice také nabídne dva asistenty. Jeden z nich by fungoval jako jakási spojka mezi dětskou lékařkou a rodinami. „Představa je asi taková, že by zdravotní asistent docházel do rodin, kde by upozorňoval na povinná očkování, na preventivní prohlídky a samozřejmě by i pomáhal při komunikaci mezi rodinou a lékařem.“ vysvětluje záměr trmické radnice Jana Oubrechtová a dodává: „V Trmicích máme určité procento lidí, kteří jsou bohužel ještě stále negramotní.“

Strategický plán myslí také na děti a mládež. V městském nebytovém prostoru v blízkosti hřiště chce radnice zřídit fitcentrum pro mládež od patnácti let. Na předškoláky se pak zaměří sdružení Romano jasnica. To už nyní provozuje klub pro děti a mládež od šesti let. Připravuje jeho rozšíření pro rodiče s dětmi od tří let.

Klub pro předškoláky by podle ředitele sdružení Martina Cichého fungoval jako rodinné centrum.

„Jeden pracovník by se věnoval dětem, druhý by se věnoval matkám a řešil by s nimi jednotlivé problémy, které maj. Znamená to že bychom potřebovali zvětšit stávající prostor. V současné době město Trmice nemá moc volných prostor. Tady to spíš vypadá, že bychom si najali prostory od soukromníků. Předpokládáme, že bychom toto centrum mohli otevřít v květnu 2012.“ říká Martin Cichý.

Romano jasnica chce také rozšířit nabídku motivačních kurzů pro děti, které končí povinnou školní docházku. Při kurzech zjišťují, co by mohly v budoucnu dělat, co obnáší jimi vybraná profese i cesta k ní.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23972
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003