Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.09.2023 07:53

81 nových pamětních kamenů bude v Praze připomínat oběti holocaustu
13-06-2011  Monika Babická


Foto: Stolpersteine CZ o.s. Od roku 1995 zasazuje německý umělec Gunter Demnig do dlažby ulic evropských měst pamětní desky. Mají upozornit na to, že právě tam žil někdo, kde se stal obětí holocaustu. A dnes byla první z 81 mosazných tabulek, které budou v Praze v letošním roce instalovány, vsazena do ulice Borovská nedaleko mostu Legií.

Otto Musil byl teprve malý kluk, když mu nacisté v roce 1942 odvedli po Heydrichiádě jeho otce. Neznámo kam.

"Mně bylo osm let. Takže si jen pamatuji, že jsme ho doprovodili na tramvaj, tady do Veletržního paláce, a odjel. A víc už jsme ho nikdy neviděli. Až teprve teď nedávno jsme se dozvěděli, že pravděpodobně zahynul někde v Bělorusku. V nějakém koncentračním táboře," dodává dnes 77letý Otto Musil a na otce zavzpomínal ještě trochu podrobněji: "On byl krejčí, měl takový malinký obchůdek na Vinohradech U Vodárny. Ještě bych mohl dodat, že jsem tím trpěl ve škole a všude, protože mi říkali, že jsem synem podnikatele. To bylo obzvláště hezké, protože on tam pracoval sám, neměl ani žádného dělníka. Sám šil obleky. A to mi potom stále vyčítali, i poté, co už nebyl živ. A já vlastně nic nevěděl. Ani to, kde je ten obchod. Přesto jsem tím trpěl, nesměl jsem na vysokou a podobně."

Pamětní deska, která připomíná život tehdejšího soukromníka Karla Jelínka dnes dopoledne osobně vsadil do chodníku ve Zborovské ulici autor projektu - němec Gunter Demnich.

"Myšlenka vznikla tak, že jsem kdysi v Kolíně nad Rýnem připomněl deportované Romy. A pak mi jedna paní říkala, že tam přece žádní Romové nikdy nežili. Ona totiž vůbec nevěděla, že se odtamtud konaly deportace. A to pro mě bylo znamení, že s tím musím pokračovat dál," dodává autor.

Po celé Praze bude na památku obětí holocaustu umístněno celkem 81 kamenů během následujících tří dnů. V celé Evropě už je jich za více než desetiletou existenci projektu umístěno na 30 tisíc. Zdeněk Kalvach z občanského sdružení Stolpersteine, které umisťování těchto kamenů organizuje v české metropoli, Regině popsal, jak pamětní deska vypadá: "Je to kámen, který je velký 10 x 10 centimetrů, s takovou mosaznou krytkou. Na ní je napsané jméno pozůstalého, který zemřel při holocaustu při II. světové válce. A ten kámen pokládáme před dům, odkud ten člověk naposledy dobrovolně odešel a byl vlastně odvlečen do transportéru."

První kámen s mosaznou tabulkou se jménem oběti nacismu byl v Česku vsazen v roce 2008 do dlažby chodníku Jáchymovy ulice na Starém městě. Od té doby se projekt rozšířil i do dalších českých a moravských měst.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23968
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003