Vytištěno 29.06.2022 15:15 15-06-2011 Zdeňka Kuchyňová
Český helsinský výbor pracuje na projektu, který má posílit rodinné
vazby mezi odsouzenými a jejich dětmi. V Česku žije takových dětí
nejméně 20 tisíc. Projekt by měl změnit dosavadní postoj veřejnosti,
podle nějž by se děti s rodičem kriminálníkem vídat vůbec neměly.
Pod vedením odborníků helsinský výbor pořádá asistované
návštěvy a pochvalují si je vězni i jejich děti.
"To znamená, že tam je občerstvení, hračky, je tam mediátor nebo psycholog, který napomáhá po dlouhém odloučení tomu, aby komunikace mezi odsouzeným rodičem a dětmi probíhala uspokojivě a vřele." Návštěvy si pochvalují vězni i jejich potomci. Často i sami rodiče nechtěli, aby je děti ve vězení viděli, byl tam i komunikační blok. "Máme klientku, která spáchala poměrně závažný trestný čin a bylo znát v komunikaci, jak nevěděla, jak má o tom s dětmi mluvit. Styděla se za sebe, za to, že je uvedla do takové situace a díky našemu psychologovi a návštěvám se to podařilo vyřešit a prolomit a teď probíhají návštěvy úplně normálně a běží to dobře."
"Jsou naučeni velmi direktivním způsobem jednat s odsouzeným, což samozřejmě v případě, že tam je dítě není úplně vhodné, protože ten rodič ztrácí jakoukoliv autoritu před dítětem, když se k tomu odsouzenému chová stráž s nějakým despektem. Velmi stresující pro dítě jsou i vstupní kontroly, kdy tam strážník stojí, tváří se velmi nepříjemně a má zbraň." Pilotní projekt Českého helsinského výboru proto obsahoval i komunikační semináře pro pracovníky vězeňské služby, aby byli schopni reagovat na přítomnost dětí přívětivě a laskavě, což se v některých věznicích podařilo.
Lektorky spolupracují například s ženskou věznicí ve Světlé nad Sázavou nebo v pražských Řepích. Tady se maminky hezky obléknou a hned to působí jinak, než když mají vězeňský mundur. Motivační program na posilování rodičovských kompetencí proběhl také v mužských věznicích v Novém Sedle a v Horním Slavkově. Za malý kontakt dětí s odsouzenými rodiči může i nevhodná lokalizace a přeplněnost věznic. Není výjimkou, že vězeň je v západních Čechách a rodinu má na Moravě. Navíc jsou věznice stranou a pokud rodina nemá vůz, tak jde třeba dva tři kilometry s malým dítětem pěšky. Někde je malé soukromí, některé věznice jsou bezkontaktní.
V rámci kampaně představily odbornice také obrázkovou knížku
Maminka ve vězení, která má dětem přiblížit každodenní život
vězňů. Vznikla také metodika pro práci s dětmi vězněných rodičů.
Pokrok je i ve spolupráci s dětskými domovy. Jak dodala Markéta
Kovaříková, Český helsinský výbor chce s žádostí o podporu
oslovit také ministerstvo spravedlnosti.
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |