Vytištěno 19.05.2022 11:46 23-05-2011 Dalibor Zíta, Petra Kotvová
Na terasu restaurace Mánes na pražském Slovanském ostrově vchází muži a ženy v tradičních romských oděvech, zpívají a hrají na hudební nástroje, vše je ale pečlivě ozvučené, zpěváci i řečníci mají u úst připevněné malé mikrofony.
„Romové dříve nechodili na radnici nebo do kostela, ale byli oddáni doma nejstarším členem rodiny. Červeným šátkem jim spojil ruce a to znamenalo spojení na celý život,“ vysvětluje mluvčí festivalu David Tišer. Romská svatba zvaná Bijav je u Romů prestižní společenská záležitost. Může být uspořádána klidně až několik let po zásnubách, až tehdy, kdy má rodina dost peněz na velkou svatební hostinu. Zatímco zásnuby se odehrávají v úzkém rodinném kruhu, při obřadu Bijav se počítá se stovkami hostí.
Dětí tolik jako je hvězd Obřad je poměrně krátký, nastávající manžele oddává čhibalo, což je starosta nebo mluvčí, zvolený příbuzenstvy mladého páru. Bývá to člověk starší, vážený, který dovede dobře mluvit. Přeje novomanželům, aby spolu zestárli, tedy vydrželi spolu celý život. A také aby měli dětí, kolik je na nebi hvězd a ještě o jedno víc.
Festival fomské kultury Khamoro 2011 potrvá až do soboty. V pražských klubech vystoupí například kapely Martin Lubenov Orkestar z Bulharska nebo Jaipur Maharaja Brass Band z Indie. Součástí jsou také workshopy pro romskou mládež nazvané „Jdeme dlouhou cestou“ a čtvrteční defilé účinkujících festivalu centrem hlavního města. Fotogalerii z rekonstrukce romské svatby si můžete prohlédnout zde. Reportáž Dalibora Zíty z festivalu romské kultury Khamoro 2011 na Rádiu Česko v pořadu Svět o desáté Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |