Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:46

Festival Khamoro představil v Mánesu tradiční romskou svatbu
23-05-2011  Dalibor Zíta, Petra Kotvová


Svatební přípitek (Foto: Jana Šustová) Diváci, kteří včera dorazili do pražského klubu Mánes, se mohli na chvíli cítit jako na tradiční romské svatbě. Rekonstrukcí východoslovenské romské veselice zde totiž začal festival romské kultury Khamoro 2011. Program festivalu, na kterém jsou koncerty, přednášky i defilé účinkujících Prahou, potrvá až do soboty.

Na terasu restaurace Mánes na pražském Slovanském ostrově vchází muži a ženy v tradičních romských oděvech, zpívají a hrají na hudební nástroje, vše je ale pečlivě ozvučené, zpěváci i řečníci mají u úst připevněné malé mikrofony.

Mangavipen - zásnuby (Foto: Jana Šustová) Diváci první akce letošního festivalu Khamoro se stali svatebčany a jsou usazeni ke stolům k tradičním romským pokrmům a před nimi probíhá obřad, plný hudby a tance ale také neměnných svatebních rituálů.

„Romové dříve nechodili na radnici nebo do kostela, ale byli oddáni doma nejstarším členem rodiny. Červeným šátkem jim spojil ruce a to znamenalo spojení na celý život,“ vysvětluje mluvčí festivalu David Tišer.

Romská svatba zvaná Bijav je u Romů prestižní společenská záležitost. Může být uspořádána klidně až několik let po zásnubách, až tehdy, kdy má rodina dost peněz na velkou svatební hostinu. Zatímco zásnuby se odehrávají v úzkém rodinném kruhu, při obřadu Bijav se počítá se stovkami hostí.

Skrytá nevěsta (Foto: Jana Šustová) Než se odehraje svatební obřad, proběhne scéna jako z pohádky. Ženich musí poznat svojí nastávající mezi několika jinými ženami, které jsou celé od hlavy až k patě přikryté bílou látkou.

Dětí tolik jako je hvězd

Obřad je poměrně krátký, nastávající manžele oddává čhibalo, což je starosta nebo mluvčí, zvolený příbuzenstvy mladého páru. Bývá to člověk starší, vážený, který dovede dobře mluvit. Přeje novomanželům, aby spolu zestárli, tedy vydrželi spolu celý život. A také aby měli dětí, kolik je na nebi hvězd a ještě o jedno víc.

Čhibalo nalévá ženichovi a nevěstě do dlaní víno (Foto: Jana Šustová) Pak čhibalo sváže mladým ruce červeným šátkem a do dlaní jim nalije červené víno. To pak nevěsta vypije z dlaně ženicha a ženich z dlaně nevěsty. Od té chvíle jsou oba svoji, kapela hraje a všichni svatebčané tančí.

Festival fomské kultury Khamoro 2011 potrvá až do soboty. V pražských klubech vystoupí například kapely Martin Lubenov Orkestar z Bulharska nebo Jaipur Maharaja Brass Band z Indie. Součástí jsou také workshopy pro romskou mládež nazvané „Jdeme dlouhou cestou“ a čtvrteční defilé účinkujících festivalu centrem hlavního města.

Fotogalerii z rekonstrukce romské svatby si můžete prohlédnout zde.

Reportáž Dalibora Zíty z festivalu romské kultury Khamoro 2011 na Rádiu Česko v pořadu Svět o desáté

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23927
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003