Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:27

Světový romský festival Khamoro míří potřinácté do Prahy
19-05-2011  Tisková zpráva


Ciganos d´Ouro vystoupí na Khamoru už potřetí (Foto: Jana Šustová) Poslední květnový týden bude česká metropole již potřinácté hostit Světový romský festival KHAMORO, který už od roku 1999 organizují občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Festival, jehož záštitu letos převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda, proběhne na různých místech Prahy ve dnech 22. 5. – 28. 5. 2011. Vystoupí na něm více než 100 umělců a expertů z 19 států světa. Na programu je vůbec poprvé také rekonstrukce romské svatby. „Ženit“ se bude mladý zpěvák Jan Bendig.

KHAMORO (v romštině sluníčko) bude zahájeno v neděli 22. 5. v Mánesu rekonstrukcí tradiční romské svatby, na jejíž přípravě se podíleli přední čeští romisté a etnologové. Role ženicha se ujme zpěvák Jan Bendig. „Nejde o žádné divadlo, ale o rekonstrukci. Návštěvníci se stanou přímými účastníky nefalšované romské svatby, kde ochutnají romské tradiční pokrmy, poslechnou si hudbu východoslovenských Romů, zapojí se do zvyků a tradic, jež jsou s romskou svatbou spjaty,“vysvětluje tiskový mluvčí Světového romského festivalu KHAMORO David Tišer.

Skupina Strumica na festivalu Khamoro (Foto: Jana Šustová) Hudební program festivalu, který je ostatně každoročně tím největším lákadlem, se bude skládat celkem z 6 koncertů: v pondělí proběhne v Retro Music Hall koncert současné romské hudby, úterý a středa budou patřit koncertům světově známého Gypsy jazzu, ve čtvrtek a v pátek se návštěvníci mohou těšit na tradiční romskou hudbu v ROXY a v sobotu festival vyvrcholí galakoncertem v SaSaZu. „Během celého týdne se představí kapely z Indie, Maďarska, Norska, Francie, Bulharska, Itálie a samozřejmě také z tuzemska. Za Českou republiku tu budou skupiny Bachtale Apsa, jejímž frontmanem je nevidomý zpěvák a akordeonista Mário Bihári, a skupina Connection.

„Návštěvníci se mají na co těšit,“ míní producent festivalu KHAMORO Džemil Silajdžić. Nejen všechny kapely, které vystoupí na koncertech tradiční romské hudby, ale také sedm romských tanečních sobourů mohou milovníci romské hudby vidět na tradičním defilé účinkujích. To projde historickým centrem Prahy ve čtvrtek 26. 5. 2011. „Průvod startuje v pravé poledne na Můstku a zastaví se až u Staroměstského náměstí. Defilé bývá každoročně jednou z nejatraktivnějších částí celého festivalu. Všichni jsou srdečně zváni,“ říká David Tišer.

Vedle romské hudby nebude v rámci třináctého ročníku festivalu KHAMORO chybět ani doprovodný program – v rámci něj proběhne multižánrová výstava nazvaná „Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí“ a také premiéra dokumentárního filmu „ŽENYvPOLI“, který sleduje osudy tří mladých romských političek. Letošní ročník KHAMORA nabídne také mezinárodní konferenci na téma inkluzivního přístupu ve vzdělávání romských dětí.

Partnerem festivalu je hl.m. Praha. Festival se koná za podpory MK ČR a dalších subjektů. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23911
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003