Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:55

Účastníci pietního aktu v Letech volali po odstranění vepřína
13-05-2011  Jana Zemanová, Jiří Čondl


Pietní akt v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Památku romských obětí holocaustu si na místě bývalého pracovního tábora v Letech u Písku připomnělo na 150 lidí. Na pietním aktu znovu zazněla výzva k odstranění nedalekého vepřína.

Piety se zúčastnil také americký velvyslanec Norman Eisen, podle kterého je nutné nejen připomínat Romy, kteří během 2. světové války zahynuli, ale i zlepšit jejich postavení v dnešní společnosti.

Velvyslanec Norman Eisen v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) „Členové mé vlastní rodiny trpěli v koncentračním táboře, takže znám bolest této generace Romů. Ale teď je důležité, abychom si nejen připomněli a pamatovali takové události, ale v současné době také něco pro zlepšení postavení Romů udělali. Rad budu spolupracovat se všemi Čechy, kteří chtějí ukončit diskriminaci Romů,“ řekl Eisen.

Pietní místo v Letech bylo loni oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace, v jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23908
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003