Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.06.2022 14:25

AI: Lidská práva v Česku se dostala na okraj politického zájmu
13-05-2011  Marián Vojtek, Jan Bumba, Karolína Koubová, Lucie Maňourová


Dáša van der Horst (Foto: Alžběta Švarcová) Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla ve své nejnovější výroční zprávě za rok 2010, že lidská práva jsou na okraji zájmu české vlády, že Romové v České republice jsou nadále vystaveni diskriminaci ve školách i v bydlení a že internet a sociální sítě hrají důležitou roli v celosvětovém boji za lidská práva. Organizace zároveň apeluje na světové velmoci, aby přispěly ke skutečné proměně v zemích jako Libye a k postavení pachatelů zločinů proti lidskosti před spravedlnost.

„Česká republika odkládá lidská práva v podstatě na okraj politického zájmu a lidská práva nepatří mezi priority našich politických elit. Je to velký problém, protože je to signál pro celou společnost,“ varuje ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst.

Zpráva také obsahuje informaci, že čeští Romové stále čelí diskriminaci. Stále příliš mnoho romských dětí prý končí mimo hlavní vzdělávací systém. Za zastaralý přístup může podle van der Horst současná vláda.

„Systém je nastavený velice špatně. Vycházíme z rozsudků mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který již před třemi lety vyzval českou vládu, aby přijala opatření. Víme, že jde o běh na velmi dlouhou trať, a on tehdy započal, ale najednou máme pocit, že jsme se zase ocitli na startu,“ tvrdí.

„Minulé vlády vytvořily Národní akční plán inkluzivního vzdělávání, ke kterému byli pozváni odborníci z oblasti školství i nevládních organizací. Současný ministr však všechny tyto kroky pozastavil nebo je přesunul tak, že je pro většinu odborníků nepřijatelné se na tom nadále podílet. Také přeformuloval nebo pozastavil vyhlášky, které připravila minulá vláda.“ dodává.

Naopak v oblasti vyzývání i rasové nenávisti došlo za rok 2010 ke kladnému posunu. Z konkrétních událostí uvádí AI vynesení trestů za žhářství ve Vítkově nebo rozpuštění Dělnické strany. Mnohé rasistické útoky však byly na druhou stranu označeny pouze jako sousedské rozepře.

Celosvětový přínos internetu a sociálních sítí

Jedním z hlavních závěrů celosvětového hodnocení stavu lidských práv od organizace Amnesty International je, že se daří svrhávat autoritářské režimy a že důležitou roli hraje internet a sociální sítě. Zároveň ale AI uvádí, že respektovat lidská práva musí také poskytovatelé přístupu na internet.

„Svět internetu má jako všechno dvě strany, ale pro zlepšení stavu lidských práv převažuje jeho příspěvek nad zneužitím. To je možné vždycky,“ hodnotí poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek.

AI upozorňuje na zneužitelnost těchto informací ze strany států. Kužílek uvádí jako příklad vypínání internetu v arabské revoluci, které znemožňovalo lidem se domluvit, nebo verdikt českého Ústavního soudu, kterým zakázal využití záznamů mobilních operátorů.

„Sledování ze strany státu je dramatické. Dostane-li například policie povolení, může na internetu velmi podrobně zjistit, co kdo dělal, s kým se domlouval, kde se pohyboval a podobně,“ varuje Kužílek.

Represe státu se přitom objevují nejen ve třetím světě, ale stále i v Evropě. „Když se podíváme na Evropu, tak vidíme, že požadavky po svobodě slova byly potírány hlavně v Bělorusku, Srbsku, Rusku, Turecku. V Evropě také došlo v oblasti lidských práv ke zhoršení především na Ukrajině, zase jmenuji Bělorusko, Kyrgyzstán. Celkově, když se podíváme na svět, tak vidíme velkou naději v tom, co se děje v Severní Africe a na Blízkém východě. Vidíme také dobré trendy ve snižování počtů trestů smrti. Dobrá věc je také propuštění Aun Schan Su Ťij, barmské disidentky,“ shrnuje van der Horst.

„Co se týče roku 2010, tak tam, kde bylo celkem dobře nakročeno v takových těch tématech, která my dlouhodobě sledujeme, jako je inkluze romských dětí do hlavního vzdělávacího proudu, jako je potírání krajně pravicových aktivit, jako je situace migrantů, tak ta se ta situace velice zhoršila. Celkově musíme říct, že lidská práva se dostala na okraj politického zájmu a vůbec nepatří mezi priority politických elit,“ dodala ředitelka české pobočky Amnesty International s tím, že ke zhoršení došlo po nástupu vlády Petra Nečase.

Dáša van der Horst z Amnesty International a poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek komentují zprávu o lidských právech

Poslech

Zpráva Amnesty International o lidských právech za loňský rok. Telefonujeme s ředitelkou české pobočky organizace Dášou van der Horst.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23907
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003