Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.02.2023 01:28

Pravicoví radikálové prošli Brnem, policie zatkla 15 lidí
01-05-2011  Ivan Holas, Zuzana Ptáčková


Odpůrci neonacistů v Brně (Foto: Ivan Holas) Bez větších konfliktů se v Brně obešel prvomájový pochod extrémistů i protiakce jejich odpůrců. Celkem bylo v ulicích na obou stranách přes tisíc demonstrantů a sedm set policistů. Kromě posledního byla podle policie všechna vystoupení radikálů nezávadná. Přesto policisté museli několikrát zakročit a během akce bylo zadrženo 15 osob.

Pochod zhruba čtyř stovek pravicových extremistů trval asi dvě hodiny a radikálové museli změnit trasu, protože ulici Cejl jim zahradilo asi tisíc odpůrců krajní pravice. Aktivisté Cejl blokovali už zhruba dvě a půl hodiny před začátkem pochodu radikálů. Policie několik lidí zadržela.

Odpůrci neonacistů v Brně (Foto: Ivan Holas) Sešla se jich asi tisícovka, tedy asi dvakrát více než účastníků průvodu, který nakonec prošel avizovanou trasou, ale opačným směrem. Policie proto zatarasila cestu, aby nemohli jít aktivisté radikálům naproti. Navíc průvod na konci odklonila, takže se obě skupiny vůbec nestřetly.

Aktivisté se postupně přesunuli na křižovatku Cejlu a Koliště. Účastníkům průvodu se ale přes řady těžkooděnců nepodařilo dostat.

Příznivci DSSS v Brně (Foto: Ivan Holas) Aktivisté i radikálové pak začali opouštět místo a večer byl obnoven provoz na silnicích a do ulic Brna se opět vrátil běžný život.

Policie zadržela celkem patnáct lidí, z toho třináct pravicových extremistů, říká velitel zásahu Miloslav Machát. „Jeden z radikálů měl na začátku zbraň, další slovenský občan měl na sobě závadové nápisy. Potom tam bylo minimálně pět lidí, kteří nesli transparent. Ten máme zajištěný. Dva napadli policii, takže budou obviněni z trestného činu útok na úřední osobu. Jeden se účastnil rvačky s levicovou scénou,“ potvrdil.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23879
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003