Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:51

V Brně se shromažďují radikálové
01-05-2011  Ivan Holas, Jan Herget, Jaroslav Skalický


Příznivci DSSS pochodovali Brnem (Foto: Ivan Holas) Asi čtyři sta příznivců extrémní pravice pochoduje Brnem. Trasu jim chce zablokovat tisícovka odpůrců. Do blokády se údajně zapojil i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Oba tábory oddělují policejní těžkooděnci.

Odpůrci pravicových radikálů zablokovali křižovatku brněnských ulic Cejl a Koliště. Od shromáždění krajní pravice je dělilo dvě stě metrů. Policie povolala těžkooděnce, kteří bránili aktivistům v dalším posunu směrem k příznivcům Dělnické mládeže. Vypjatá atmosféra trvala několik minut. Zasáhl policejní antikonfliktní tým, který přesvědčil aktivisty, aby se stáhli.

Právě první máj využily pro své mítinky politické strany i pravicoví a levicoví radikálové. Radikálové i aktivisté se dnes sjíždění do Brna. Na Střeleckém ostrově v Praze se sešli příznivci Sociálních demokratů a také anarchisté.

Odpůrci neonacistů v Brně (Foto: Ivan Holas) Odpoledne chtělo několik stovek radikálů projít oblastmi Brna s převážně romským obyvatelstvem. Kromě policie se na akci připravilo i několik občanských iniciativ, které různými formami chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s rasismem a xenofobií.

Proti radikálům je i židovská a legionářská obec

Shromáždění svolalo volné uskupení fyzických osob a organizací s názvem V Brně neonacisty nechceme. Vzniklo v reakci na oznámený záměr pochodu radikálů. Zejména protože těchto organizací podle organizátorů v poslední době v České republice výrazně přibývá.

K iniciativě se hlásí židovská či legionářská obec, Český helsinský výbor nebo Masarykova univerzita. Z téměř stovky jednotlivců je zde i zástupkyně ombudsmana Jitka Sajtlová, předseda Strany zelených Ondřej Liška a zpěvačka Iva Bittová.

Na místě před Muzeem romské kultury jsou asi dvě stovky účastníků jak místních obyvatel, tak různých aktivistů a osobností. Ještě před zahájením hlavního pochodu radikálů proběhne nedaleko místa jejich srazu ekumenická bohoslužba.

Další iniciativa s názvem Brno blokuje se pokusila zastavit pochod hned na začátku jeho trasy.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23878
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003