Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:34

Muzeum Mladoboleslavska pořádá výstavu o tradičních řemeslech a životě Romů
04-04-2011  Tisková zpráva


Muzeum Mladoboleslavska ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně pořádá ve dnech 29. března – 5. června 2011 výstavu „Romové. Tradiční řemesla a život Romů“, jejímž cílem je přiblížit návštěvníkům životní styl a způsoby obživy příslušníků romských komunit v uplynulých desetiletích.

Na výstavě, jejíž exponáty pocházejí téměř výhradně ze sbírek brněnského Muzea romské kultury, jsou prezentována především tradiční romská řemesla, spojená s přírodními materiály, jako jsou železo a další kovy (kovářství, kotlářství, cínařství, drátenictví), hlína (cihlářství, hrnčířství) či suroviny získávané ze zdrojů rostlinného charakteru (košíkářství, výroba předmětů z loubků, kartáčnictví, pletení ze slámy a šustí). Nebude chybět ani tzv. hauzírování, tj. podomní broušení nůžek a nožů či opravy deštníků, popř. výkup kožek a starého textilu, typické romské povolání, které ještě mnozí z nás pamatují.

Druhou linii výstavy tvoří ukázky typických oděvů a šperků některých romských etnik z různých oblastí Evropy, ale také jejich nejbližších příbuzných ze země, odkud Romové pocházejí, tj. z Indie. Kromě mnoha typů blůz, sukní, zástěr, resp. pánských košil, kalhot a klobouků, budou prezentovány zlaté a stříbrné šperky, ale také bižuterie, kované opasky či ozdobné knoflíky. Předměty jsou doplněny mnoha fotografiemi a poutavými texty.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, od 1. května 2011 až do 17 hodin.

Adresa:

Muzeum Mladoboleslavska
Hrad 1 - Staroměstské náměstí
Mladá Boleslav 293 01
http://www.muzeum-mb.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23821
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003