Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:37

Dobročinný obchod BUŤI zve na výstavu ilustrací Štěpánky Bláhovcové
04-04-2011  Eva Haunerová


Ilustrace Štěpánky Bláhovcové Dobročinný obchod BUŤI zve ve středu 6. dubna v 18.30 hodin do Veleslavínovy ulice 7 v Plzni na vernisáž další malé prodejní výstavy ilustrací Štěpánky Bláhovcové. Jedná se o reprodukce nepublikovaných ilustrací z knih, které nebyly nikdy oficiálně vydány. V rámci vernisáže zahraje i kapela Fenomendés. Výstava ve výloze obchodu BUŤI bude k vidění a jednotlivá dílka k zakoupení až do 27. dubna a výtěžek z prodeje poputuje autorce a obchodu BUŤI.

Návštěvníci minivýstavy si mohou ve výloze obchodu BUŤI prohlédnout například ilustrace ke knize Anny Citterbardové „O vlkovi“ nebo Jany Štěpánové „Medvěd, mýval a kočka“ a také další autorčiny volné kresby s vlastním příběhem. „Mám ráda příběhy, když mě něco zaujme, ráda se tím probírám. Proto mě baví dělat knížky. Jsou to světy s mnoha vrstvami a mnoha příběhy,“ popisuje svoje inspirace Štěpánka Bláhovcová. Autorka se zabývá nejen ilustracemi, ale i vzhledem hudebních alb, tvoří obrázky a plakáty.

„V jedné z našich výloh se již pravidelně objevují výstavy maleb, kreseb, grafiky či fotografií různých umělců. Máme za sebou už dvě výstavy, výstavu fotografií z Afghánistánu Josefa Vajskebra a výstavu hedvábných šátků a obrazů od Táni Habermannové. Na obě tyto výstavy jsme měly pozitivní ohlasy a to nás ujistilo, že s pořádáním těchto malých výstav chceme pokračovat,“ představuje myšlenku výstav ve výloze obchodu BUŤI jeho koordinátorka Iva Pšeničková. Při vernisáži výstavy Štěpánky Bláhovcové se mohou návštěvníci těšit na kapelu Fenomendés, sladké občerstvení a nápoje z kavárny Seraf. Vystavovaná dílka bude možné rezervovat buď přímo na vernisáži, anebo ještě posléze až do 27. dubna. Výstava probíhá ve spolupráci se StreetGallery. První výlohová galerie v Plzni byla již v loňském roce otevřena v jedné z výloh v Solní ulici a byla podpořena projektem Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury.

Dobročinný obchod BUŤI je jediný obchod svého druhu v západních Čechách. Obchod BUŤI svým zákazníkům nabízí dárky, ale také oděvy, módní doplňky, knihy, filmy, hudbu, umělecké předměty, nebo drobné bytové doplňky, které získává od dárců z řad veřejnosti. Kromě použitého darovaného zboží lze v obchodě najít také originální výrobky chráněných a sociálně terapeutických dílen a dalších sociálně prospěšných projektů z Plzně a okolí. Jedná se například o výrobky romských žen z textilní a keramické dílny Českého západu v Dobré Vodě, gurmánské speciality mnichů trapistů, výrobky občanských sdružení Ledovec, Motýl, Naděje, Hospice sv. Lazara, Oblastní charity Rokycany a dalších. S chodem obchodu pomáhá řada dobrovolníků. Výtěžek z prodeje v obchodě BUŤI putuje na činnost občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, kde nabízí svým klientům vzdělávání, volnočasové programy, poradenství při zaměstnávání, právní poradenství a další aktivity. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23816
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003