Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:30

Festival Bonjour Brno letos spolupracuje s Muzeem romské kultury
22-03-2011  Jana Šustová


Moravská metropole je už po sedmnácté dějištěm festivalu Bonjour Brno, který letos probíhá od 16. 3. do 15. 4. 2011. Jeho pořádající organizace Alliance Française Brno v letošním roce prohloubila spolupráci s vybranými brněnskými komunitami zastoupenými například Muzeem romské kultury, které tento rok slaví 20. let své existence.

V rámci festivalu bude v Muzeu romské kultury zahájena výstava „... a jejich stíny tančí dál“, sestavená z fotografií a koláží Mariny Obradovic, která žije ve Francii, kde vystudovala fotografii a malbu na Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Jako dítě trávila prázdniny u své babičky v Jugoslávii, odkud pramení její fascinace Romy a romskou kulturou, která tvoří základ jejích neopakovatelných portrétních snímků. Vernisáž proběhne v Muzeu romské kultury za účasti autorky ve čtvrtek 7. dubna od 16 hodin a výstava potrvá do 25. září.

Podnětná bude zajisté také debata nazvaná „Kaj džan manušale?“ (Kam jdete lidé?), která se bude zaměřovat na odlišnosti v životě a zvyklostech Romů žijících ve Francii a České republice. Mj. se v ní dozvíte, proč se ve Francii říká některým Romům “bohémiens” a kde se vzalo označení “bohémský život”. O takovýchto zajímavostech a mnohém dalším budou diskutovat čeští i francouzští, romští i neromští účastníci setkání, které proběhne v rámci brněnských oslav Mezinárodního dne Romů v pátek 8. dubna od 16 hodin v Muzeu romské kultury. Vstup bude zdarma.

Příznivce dobrých filmů jistě potěší projekce filmu Transylvania režiséra Tonyho Gatlifa (Francie 2006), která se uskuteční v sobotu 2. dubna v 18.15 hodin v Kině Art v Cihlářské ulici 19.

Informace o festivalu Bonjour Brno najdete na stránkách www.bonjourbrno.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23798
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003