Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:26

Prevence nebo represe? V Novém Bydžově řeší problémy s Romy
14-02-2011  Alice Kottová, Jan Bumba


Starosta Nového Bydžova Pavel Louda (Foto: www.novybydzov.cz) Starosta Nového Bydžova na královéhradecku, Pavel Louda, si na dnešek pozval své kolegy z asi padesáti měst a obcí. Obrátil se na ty, které říkají, že mají, podobně jako Nový Bydžov, problémy s romskou komunitou. A navzájem si předávají zkušenosti, jak postupovat proti těm, kteří porušují zákon.

„Ne všichni očekávají od setkání to samé. Já a mí kolegové se především chceme nějakým způsobem přesvědčit o tom, že je možné vyvážit prostředky, které pomáhají integraci, s prostředky, které pomáhají udržet pořádek v obci. Možná, že někdo z kolegů, kteří sem přijeli, jsou spíš zaměřeny na represi,“ poznamenal senátor za ODS a druhý místostarosta Sokolova Pavel Čáslava.

Je přesvědčený, že je potřeba mít oba prostředky patřičně vyvážené, aby nedocházelo k extrémům. „Ale myslím si, že tyto prostředky k tomu, jak vymoci právo a pořádek, existují už i v současném právním řádu,“ poznamenal Pavel Čáslava.

S tím souhlasí i vedoucí programu kariérního a pracovního poradenství společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle. „Například pokud by se zabavovali sociální dávky v případě, že rodiny neposílají své děti do školy, jak to již zákon umožňuje, tak to je jedna z možných cest. Stejně tak je cesta nevyplatit dlužníkům dávky a použít je na uhrazení nájmu,“ přiblížil Hůle.

Nový Bydžov a jeho radnice vstoupili do povědomí loni na podzim, kdy starosta Pavel Louda zveřejnil ostré prohlášení proti místním Romům poté, co se podle něho prudce zvýšila kriminalita v obci. Situace ve městě se vyhrotila, když došlo k několika přepadením a znásilnění mladé ženy.

Senátor za ODS a druhý místostarosta Sokolova Pavel Čáslava a Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni v poledních Ozvěnách dne.

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23722
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003