Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:59

V Památníku Lidice byla zahájena putovní výstava „Lety život za plotem“
09-02-2011  Tisková zpráva


Výstava Lety - život za plotem (Foto: www.lidice-memorial.cz) Dnes byla ve výstavní síni In memoriam v areálu muzea Památníku Lidice zahájena nová putovní výstava s názvem „Lety – život za plotem“. Expozice popisuje předválečný život Romů v českých zemích a vývoj „Kárného pracovního tábora I. Lety“ až k jeho proměně v „Cikánský tábor Lety“, který se stal v době druhé světové války nuceným domovem desítek rodin.

V předvečer druhé světové války pobývaly v českých zemích rovněž romské rody, které tady žily po celá staletí. Byly mezi nimi nejen osoby, které měly problémy se zákonem, ale i lidé bezúhonní, s výučními listy, středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní, rovněž vynikající hudebníci. Podle výnosu o potírání „cikánského zlořádu“, vydaného v Protektorátu Čechy a Morava 10. července 1942 po vzoru nacistických nařízení, se desítky Romů, ocitli i s rodinami v cikánském táboře v Letech, okres Písek. Toto místo se pro některé z nich stalo pouhým přechodným „domovem“ před zařazením do osvětimských transportů.

Výstava Lety - život za plotem (Foto: www.lidice-memorial.cz) Bilance genocidy Romů během druhé světové války je děsivá. V koncentračních táborech Auschwitz a posléze v Auschwitz-Birkenau našlo smrt téměř 20 000 Romů z celé Evropy. Odhad celkového počtu romských obětí v průběhu této války se pohybuje kolem půl milionu osob.

Osud českých a moravských Romů však zůstává ojedinělý. Po osvobození se vrátili do Čech a na Moravu, do míst, která Romové stejně jako před válkou považovali za svou vlast, jen jednotlivci. Ze 6500 Romů evidovaných v Čechách a na Moravě v roce 1940 se jich po válce nacházelo na tomto území asi 500 až 800.

Výstava v Památníku Lidice potrvá do 29. března 2011 a je otevřena denně od 9 do 16 hodin. Od dubna bude možno výstavu navštívit v Muzeu Romské kultury v Brně.

Na výstavu „Lety – život za plotem“ bude od 31. března 2011 tématicky navazovat výstava „Genocida Romů v době 2.světové války“, která bude rovněž umístěna ve výstavní síni In memoriam v areálu muzea Památníku Lidice.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23717
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003