Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 11:54

Výzva Evropského parlamentu k uznání genocidy Romů za druhé světové války
02-02-2011  Tisková zpráva


Vězenkyně tzv. cikánského tábora v Letech u Písku Na úvod plenárního zasedání dnes předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek okomentoval nejnovější vývoj na severu Afriky, připomněl 20. výročí litevské Krvavé neděle a tvrdě odsoudil popravu Sahry Bahrami v Íránu i vraždu Davida Kata v Ugandě. Zároveň přitom Buzek vyzval představitele všech států evropské sedmadvacítky, aby uznali genocidu Romů za druhé světové války.

Jerzy Buzek připomněl, za druhé světové války byly v Evropě zavražděny statisíce Romů. Tisíce z nich přitom zahynuly v nacistických vyhlazovacích táborech. 27. ledna si Evropa připomněla 66. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Birkenau. Podle Buzka je přitom zapotřebí, aby si Evropané uvědomili, že řada z těch, kteří tam zahynuli, byli právě Romové.

Některé členské státy EU už sice genocidu Romů uznaly, připomněl Buzek. Stejné gesto ze strany celé EU by ale podle něj bylo pro tuto největší evropskou menšinu historickou událostí. Podle Buzka je ale zapotřebí jasně říct, čím vším si Romové museli projít. Jen tak bude jejich tragédie lépe pochopena. Po Buzkovi se pak k tomuto tématu vyjádřili i předsedové všech politických klubů v Evropském parlamentu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23704
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003