Vytištěno 07.06.2023 08:23 10-12-2010 Zdeňka Kuchyňová
Čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinu.
Takový je výsledek průzkumu agentury STEM pro ministerstvo vnitra.
Romská otázka je tak v Česku jedním z hlavních zdrojů pravicového
extremismu. Radikální pravici by podle průzkumu dalo hlas ve volbách 8
procent lidí.
"90 procent lidí v případě romské menšiny říká, ať už je to pravda nebo ne, že vycházejí z vlastní zkušenosti nebo zkušenosti svých blízkých. I kdyby toto byl předsudek a nebyla to pravda, tak je to přece jenom něco závažnějšího, co bude obtížnější měnit a nějakým způsobem ovlivňovat." Průzkum ukázal, že čím větší má člověk zkušenost s Romy, tím častěji o nich mluví jako o nepřizpůsobivé skupině populace, řekl vedoucí výzkumného týmu STEM František Bartoš. "Anticikánské postoje české veřejnosti jsou především sociálně zakotvené. Souvisejí s tím, že česká veřejnost si Romy spojuje s nepřizpůsobivostí, kriminalitou a zneužíváním dávek."
"Je na romské komunitě, aby také se svými dětmi promluvila a řekla si, milé děti, eskalujete problém." Na otázku, proč se nedaří účinně čelit problémovému chování některých Romů, asi třetina lidí jako důvod označila "sociální systém státu, který takové chování podporuje" Zhruba pětina se domnívá, že problémovým skupinám nehrozí žádný vážnější trest, skoro stejné množství dotázaných uvedlo strach z pomsty a odvety nebo strach policie a úředníků.
"Pro policii to znamená práci v romských komunitách a systém padni komu padni, vymahatelnost práva všude. Ať je to sídliště bohatých nebo chudých, menšin nebo většin. A to bude naše role. Nejdůležitější je pojmenovat si věci, které jsem se báli pojmenovat. My jsme se ukolébali tím, že boj proti extremismu byl poslední dva roky velmi úspěšný a podařilo se dostat z ulic demonstrace, ale podhoubí je děsivé,"
Česká společnost však není podle výzkumu rasistická, ale spíš
nacionalistická. I Romy vnímá více jako cizince než vlastní občany.
Agentura na základě výsledků výzkumu doporučila, aby se oddělovaly
projevy anticikánismu, které sdílí velká část obyvatelstva, od
projevů xenofobie, rasismu a neonacismu, které jsou vlastní jen malé
části populace.
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |