Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 02.02.2023 09:43

STEM: Většina Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivé
09-12-2010  Milan Kopp, Veronika Malá


Romská asistentka s dětmi (Foto: Jana Šustová) Přibližně čtyři z pěti Čechů vnímají Romy jako nepřizpůsobivou skupinu obyvatel. Vyplývá to z výzkumu agentury STEM, který si nechalo zpracovat ministerstvo vnitra.

90 procent dotázaných navíc vychází z vlastní zkušenosti. Lidé s Romy podle výzkumu nejčastěji spojují nepřizpůsobivost, kriminalitu nebo zneužívání dávek. Volit ultrapravici je ochotno 8 procent Čechů.

Vykopnout dveře k diskusi

Ministr vnitra Radek John tato čísla považuje za děsivá. Odstartovat by se podle něj měla veřejná diskuse o problému. John nicméně současně dodal, co to teď bude znamenat například přímo pro policii.

„Pro policii to znamená naopak práci v romských komunitách a ‚systém padni komu padni,‘ vymahatelnost práva. Všude. Ať je to sídliště bohatých nebo chudých nebo menšin nebo většin. A to bude naše role!“

„Nejdůležitější je vykopnout dveře k veřejné diskusi a pojmenovat si věci, které jsme se báli pojmenovat. Ukolébali jsme se tím, že boj proti extremismu byl v posledních dvou letech úspěšný, podařilo se dostat z ulic demonstrace, ale podhoubí je děsivé,“ posteskl si John.

Odtažitost i k muslimům

Většina respondentů při odpovědích vycházela z vlastní z vlastní zkušenosti. O něco méně odtažití jsou Češi podle výzkumu například také k muslimům.

Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla je ale mezi těmito skupinami významný rozdíl právě v tom, že u Romů se lidé odkazují na vlastní zkušenost, kterou s muslimy většinou nemají:

„90 procent lidí v případě romské menšiny říká – ať už je to pravda, nebo ne, že vycházejí ze zkušenosti vlastní, či zkušenosti svých blízkých. A i kdyby toto byl předsudek a nebyla to pravda, tak je to přeci jen něco jiného, závažnějšího, což bude obtížnější nějakým způsobem měnit a ovlivňovat,“ poznamenal Hartl.

Ministra Johna výsledku průzkumu znepokojily

Poslech

Nad výsledky se zamyslel i ředitel agentury STEM Jan Hartl

Poslech
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23646
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003