Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.06.2022 14:53

Pomozte budovat sbírky Muzea romské kultury!
24-11-2010  Jana Horváthová


Výrobky romských kotlářů (Foto: Jana Šustová) Mire phrala the pheňa, Romale, amale,
Milí přátelé, příznivci muzea,

cílem Muzea romské kultury je mimo jiné: uchovávat doklady romské historie jako součást evropského dědictví, vychovávat mladou generaci k toleranci a interkulturnímu myšlení, ale také otevírat cestu ke kořenům romské identity. To vše pro vzájemné porozumění - pro dialog kultur - pro nás.

Aktivity našeho muzea tedy směřují stejnou měrou jak k romské, tak k neromské části veřejnosti. Na Vás všechny bez rozdílu se tedy obracím s laskavou prosbou pomoci nám s budováním našich sbírek. Rozšíříte tak pomyslný „státní poklad“, protože muzeum je od roku 2005 státní institucí, která je povinna přísně dbát na ochranu i uložení tohoto veřejného majetku.

Koňské chomouty (Foto: Jana Šustová) Muzeum vytváří rozličné sbírkové fondy, s jejichž pomocí naplňuje svůj cíl. Právě tyto sbírkové předměty - originální svědci minulých dějů - jsou tím nejhodnotnějším, co muzea ukrývají. Originální historický předmět nenahradí beze zbytku žádná kopie či sebelepší replika. Takové originály možná vlastníte doma a možná již řadu let bez užitku spočívají někde pod nánosy prachu na půdách či ve skrytu Vašich skříní. Zhodnoťte po letech tyto předměty, mohou sloužit k doplnění kamínku do dosud nehotové mozaiky romských dějin, či dějin vzájemného soužití Romů a ostatních Evropanů, nebo prostě pro radost nás všech.

Předměty vykupujeme (cena dohodou), přijmeme s radostí také Vaše dary, které nezůstanou bez odezvy.

Muzejní expozice (Foto: Jana Šustová) O jaké předměty například máme zájem: fotografie, pohlednice, plakáty, výtvarné umění, literaturu, písemnosti jako např. rodné listy, průkazy, dopisy a jiné listinné dokumenty, oděvy a doplňky oděvu, obuv, šperky, produkty romských řemeslníků a výrobců, hudební nosiče a mnoho jiného. Mohou to být předměty historické, ale i současné. Podstatné je, aby se jakkoli vztahovaly k cikánskému nebo romskému prvku. (Více ráda vysvětlím na níže uvedených kontaktech.)

Ačhen Devleha!
Se srdečným pozdravem

PhDr. Jana Horváthová, ředitelka muzea
horvathova@rommuz.cz
+420 / 775 972 782
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23625
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003