Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 08:17

Na Slovensku opět hrozí nepokoje. Důvod? Čipové karty
28-09-2010  Vojtěch Berger


Slovenská vláda chystá revoluci ve vyplácení sociálních dávek. Nejnutnější dávky pro přežití by se měly začít namísto hotovosti vyplácet pomocí čipových karet. A navíc po malých dávkách, jenom několik eur na den. S napětím a obavami se na tyhle plány dívají hlavně Romové na východním Slovensku. Postupné vyplácení dávek je prý uvrhne do ještě větší chudoby. V romských oblastech se dokonce mluví o sociálních bouřích.

Košické sídliště Luník IX. je symbolem problémů romské menšiny na Slovensku. Oprýskané paneláky jsou v žalostném stavu, na chodbách to páchne močí, v bytech neteče voda, nejde plyn a brzo možná nepůjde ani elektřina.

Luník IX. je svět sám pro sebe a místní Romové o plánech vlády mluví s velkým despektem. „Nesouhlasíme s tím. Ať je všechno jako teď,“ řekl obyvatel košického sídliště.

Systém vydávání sociálních dávek přes čipové karty by měl začít fungovat příští rok a měl by naučit Romy trochu hospodařit. „V praxi to funguje tak, že 18. dostanou dávky, dva dny se radují a další dny mají hlad. A když mají hlad, tak buď rabují, nebo dávají vydělat lichváři,“ uvedla státní tajemnice na ministerstvu sociálních věcí Lucia Nicholsonová.

To potvrzují i sami Romové z Košic. Až budou fungovat čipové karty, bude to vypadat úplně jinak.

„Peníze se jim budou uvolňovat postupně. To znamená, že denně budou moci utratit dvě nebo tři eura, ale samozřejmě si budou moci spořit,“ vysvětlila Lucia Nicholsonová.

Čipové karty prý Romy do chudoby neuvrhnou

Jak však mají ušetřit ze dvou eur na den, jak se mají postarat o děti? I na to se ptají do Bratislavy Romové. „Všechno je drahé. Všechno se dnes platí, a to žijeme v demokracii.“

Státní tajemnice jim odpovídá příkladem ze života: „Dávka v hmotné nouzi je skutečně k tomu, abyste měli co jíst a abyste si mohli koupit základní hygienické potřeby. Svého času jsem bydlela tři roky v Mariance, to je jedna vesnice u Bratislavy, a po drtivou většinu času jsem jedla rohlíky a sýr a přežila jsem.“

Romové se bojí, že když jim stát dá kapesné dvě tři eura na den, nebudou mít z čeho zaplatit nájem. Ani to však není pravda, kontruje ministerstvo. „Nájemné budou mít určitě z čeho zaplatit, protože to budou první platby, které budou automatickým způsobem odcházet na účet plynáren, elektráren, vodáren a samozřejmě nájemné bude v tom balíku,“ řekla Lucia Nicholsonová.

Romové na čipové karty čekají ostražitě. Rodina Kroštěnových z košického sídliště přemýšlí i o krajním řešení. „Bude hůř, nebude líp. Budou tady nepokoje. Budou tady stávkovat lidé,“ ozývají se hlasy obyvatel.

Vysvětlování projektu Romům není jednoduché

Z Košic do Bratislavy je to skoro 500 kilometrů a na tak dlouhé trase může vzniknout spousta nedorozumění a informačních šumů. Projekt čipových karet je proto potřeba Romům vysvětlovat pořád dokola.

Státní tajemnice, která za projekt zodpovídá, to dobře ví. „V projekt čipových karet absolutně věřím. Ve Spojených státech amerických funguje něco podobného a velmi si to pochvalují,“ řekla.

Úspěch je žádoucí. Romské osady na východě Slovenska jsou totiž podle mnohých tikající sociální bombou, a dokonce i některá romská sdružení varují do budoucna před sociálními bouřemi.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23487
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003