Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:51

Obyvatelé Dobré Vody dokončí o víkendu úpravy své obce
16-09-2010  Tisková zpráva


Obyvatelé Dobré Vody u Toužimi se v sobotu 18. září letos naposledy sejdou mezi 9.30 a 16. hodinou na další veřejné brigádě. Společně budou již popáté v tomto roce pracovat na tom, aby se jejich obec stala příjemnějším místem k životu i návštěvě. Pokračují tak v tradici, kterou zahájili v loňském roce v rámci projektu Společně v Dobré Vodě. O pár dní později, ve čtvrtek 23. září od 15 hodin, zvou do Dobré Vody všechny své přátele a příznivce na slavnostní otevření všech nově upravených míst. Pět letošních a šest loňských brigád naplánovali místní obyvatelé společně s občanským sdružením Český západ, které v obci a v dalších sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku působí.

„Práci na proměně Dobré Vody jsme začali organizovat koncem roku 2008. Nejdříve jsme s lidmi vybrali tři místa, která potřebovala nejvíce péče. Společně jsme naplánovali, jak by měla do budoucna vypadat a poté jsme na brigádách začali naše plány uskutečňovat,“ popisuje historii brigád Jana Kosová, komunitní pracovnice Českého západu. „V Dobré Vodě žije asi stovka obyvatel, velkou část tvoří převážně romská komunita žijící v panelovém domě. Kromě ní žije v obci dalších 15 obyvatel, zbytek domů patří chalupářům,“ přibližuje charakter obce Jana Kosová. Sobotní brigády probíhají vždy zhruba jednou za měsíc a jsou otevřené všem zájemcům, kteří chtějí přiložit ruku k dílu – místním, chalupářům, ale také dobrovolníkům. Na dospělé i děti čeká vždy mnoho různorodé práce, ale také občerstvení včetně oběda.

I na poslední brigádu je připravena rozmanitá nabídka činností – natírání nového dřevěného rumpálu nad studní a úprava jeho okolí včetně sázení květin, montáž laviček a jejich rozmístění, úprava okolí obnovené studánky a umístění lavičky pro kolemjdoucí, úprava zeleně před panelovým domem a terénní úpravy v jeho okolí. Kromě obyvatel a chalupářů z Dobré Vody přislíbila účast a pomoc na brigádě i skupinka 13 studentů z Prahy. Poslední brigáda v tomto roce bude navíc netradičně zakončena vyhlášením výsledků soutěže o nejkrásnější rozkvetlé okno v Dobré Vodě. Tato soutěž probíhá v obci již počtvrté a letos soutěžilo o přízeň poroty celkem 20 rozkvetlých oken. Partnerem soutěže je již tradičně Zahrada Teplá, která nabízí poradenství soutěžícím i květinové ceny pro vítěze.

Celoroční snažení obyvatel Dobré Vody, chalupářů, ale i řady dobrovolníků bude završeno 23. září slavnostním otevřením všech nově upravených míst. Účastníci se mohou těšit na procházku po vesnici, představení dalších plánů do budoucna, promítání fotografií ze společných brigád, ale i kulturní program v podání dobrovodských obyvatel. Slavnostní přípitek a občerstvení je samozřejmostí. V loňském roce místní obyvatelé v rámci šesti dobrovolných brigád odpracovali celkem 2 479 hodin. Na brigádách se vždy scházelo mezi 60 až 80 brigádníky. „Díky společným brigádám se nám daří zapojovat romské i neromské obyvatele obce do veřejného života a zkrášlovat naši obec,“ hodnotí přínos brigád Jana Kosová. Projekt podpory komunitního života a zlepšování míst v Dobré Vodě je realizován za finanční podpory Úřadu vlády ČR a z finančních prostředků Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové v rámci projektu „Společně v Dobré Vodě s Výborem dobré vůle“.

Více informací: www.cesky-zapad.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23448
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003