Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:42

Koncert pro Natálku zazní jako vyjádření nesouhlasu s násilím motivovaným nenávistí
07-09-2010  Tisková zpráva


Natálka (Foto: ČTK) Charitativní Koncert pro Natálku, na němž vystoupí slovenská kapela Živé kvety, proběhne v sobotu 18. září od 19 hodin v evangelickém kostele U Salvátora v Praze (Salvátorská 1, Praha 1 – Staré Město). Organizátoři chtějí nejen morálně a materiálně podpořit rodinu malé Natálie Kudrikové, ale především veřejně vyjádřit kategorický nesouhlas s jakoukoli formou násilí motivovaného nenávistí. Vstupné na koncert je dobrovolné a finanční výtěžek se stane prvním vkladem na nově založené konto ve prospěch popáleného děvčátka: účet má číslo 1281004407/5500.

Koncert, jehož mediálními partnery jsou Česká televize a Český rozhlas, je určen všem lidem bez ohledu na jejich vyznání či politické přesvědčení, kteří chtějí pomoci a především se připojit k veřejnému protestu proti činům, jako byl ten, jenž 19. dubna 2009 ve Vítkově zcela změnil život jedné rodiny. Skupina Živé kvety zahraje v rámci vystoupení i svou píseň „Hranice“ věnovanou Natálce; lze ji zdarma stáhnout na webu kapely: www.zivekvety.sk.

Více než rok po žhářském útoku se tříletá holčička učí znovu chodit i mluvit; její tvář, tělo, psychika zůstanou navždy poznamenány. V životě plném překážek bude potřebovat neustálou lékařskou péči, terapeutickou podporu a vzdělávání. To vše by jí měla částečně usnadnit finanční částka nashromážděná na uvedeném kontě formou pravidelných i příležitostných příspěvků.

Natálčina matka Anna Siváková nerada vzpomíná na první týdny po neštěstí, kdy se jí tři starší dcery stále dokola ptaly, proč jim to někdo provedl. „Měla jsem hlavu v nemocnici u Natálky, které nedávali lékaři šance na přežití, zbytek těla ve Vítkově u starších dcer. Neuměla jsem jim to vysvětlit.“ Když se vzmohla na odpověď o Romech, dívky jen zmátla. S projevy rasismu se do té doby nesetkaly, ani prý nevěděly, že něco takového existuje. „Nechápaly to, ptaly se, proč vadí, že jsme Romové,“ uvedla v jednom z rozhovorů.

Proces se čtyřmi pravicovými radikály, kteří loni v dubnu údajně zaútočili na domek ve Vítkově, probíhá od jara u Krajského soudu v Ostravě. Tehdy dvouletá Natálka utrpěla těžké popáleniny na téměř 80 procentech těla a byla kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a sepsi v bezprostředním ohrožení života. V ostravské nemocnici podstoupila řadu náročných operací, které zajistily její dýchání a při nichž jí lékaři odstranili zbytky nefunkční kůže včetně odumřelých prstů na pravé ruce. Následovaly další operační zákroky, především transplantace kůže. David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru jsou obviněni z rasově motivovaného pokusu o vraždu.

Případ popálené holčičky sledovala veřejnost stejně jako média po celou dobu s velkým zájmem. „Kauza Vítkov“ vzbudila vlnu solidarity: díky pomoci a finančním darům se před loňskými Vánocemi mohla pětičlenná rodina nastěhovat do domku, který si svépomocí opravuje. V červnu zveřejnila reportáž věnovanou Natálce i zpravodajská televizní stanice CNN: k zhlédnutí je na jejích webových stránkách

Za organizátory:

Fedor Gál, Martin Hanzlíček, Juanita Kansil, Milena Tučná
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23443
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003