Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:37

VEŘEJNÉ SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM V MUZEU ROMSKÉ KULTURY
03-09-2010  Tisková zpráva


Maska ze včelího vosku Stanislava Kejvala (Foto: www.rommuz.cz) Po dvou letech Muzeum romské kultury opět nabídne návštěvníkům přehlídku tvorby několika současných romských sochařů z České republiky a ze Slovenska. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen hotové výtvory, ale naskytne se jim také možnost sledovat sochaře při práci a třeba si s nimi i o jejich tvorbě promluvit. Letošní ročník se uskuteční v týdnu od 6. do 10. září.

Během druhé poloviny 20. století se v sochařském oborou vyprofilovali umělci, jejichž díla přesahují hranice romské komunity. Již předešlými podobnými prezentacemi se Muzeum romské kultury snažilo poukázat na dosud neznámý fakt, že Romové často bez jakékoliv odborné průpravy výtvarně tvoří. Autoři, kteří nejsou poznamenáni profesionální průpravou, pak mnohdy snadněji než akademicky vzdělaní umělci experimentují s nezvyklými postupy i materiály. „K jedinečnosti tvorby romských sochařů přispívá i fakt, že používají finančně nenáročné materiály, které ve výsledku přinášejí netušené citové prožitky, umožňují náhledy do romského nitra a v neposlední řadě obohacují svět o nové výtvarné hodnoty“ sdělil kurátor výstavy Romská socha 2008 Petr Mička.

Pro letošní ročník přehlídky byli vybíráni umělci tak, aby byla reprezentovaná co nejširší škála výchozího materiálu. Budou představeni sochaři pracující se dřevem, kovem, hlínou a s různými typy vosku. Letošní sympozium tématicky navazuje na sympozium, které se jako doprovodná akce k výstavě „Romská socha 2008“ uskutečnilo právě před dvěma lety. „Doufáme, že bienále sochařského sympózia se letošním ročníkem stane pravidelným a stálým prvkem v nabídce akcí muzea a že i v roce 2012 se jeho návštěvníci mohou těšit na další přehlídku prací romských sochařů,“ řekla ředitelka MRK PhDr. Jana Horváthová.

Autoři budou pracovat v prostorách a na dvoře muzea každý den od 9:00 do 16:00, ve středu 8. 9. do 18.00.

Více informací: www.rommuz.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23440
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003