Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 08:03

PIETNÍ SHROMÁŽDĚNÍ K PŘIPOMENUTÍ HOLOCAUSTU ROMŮ 22. 8. 2010
17-08-2010  Tisková zpráva


V neděli 22. srpna 2010 pořádá Muzeum romské kultury pietní shromáždění k uctění památky obětí holocaustu v místě bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu. Letos poprvé bude možné prohlédnout si původní „barák“, ve kterém bude slavnostně otevřena autorská výstava MRK Genocida Romů v době 2. světové války.

Akce se koná každoročně v srpnu jako připomínka 21. srpna 1943, kdy byl z tábora vypraven hromadný transport Romů do koncentračního tábora Osvětim II–Březinka, kde většina z nich později zahynula.

Na konci roku 2009 se podařilo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy vykoupit areál bývalého protektorátního tzv. cikánského tábora. Proto bude v letošním roce poprvé součástí programu také možnost nahlédnout do jednoho ze dvou dosud stojících původních „baráků“, ve kterém byla do minulého roku hospoda rekreačního areálu.

Program

11:00 – zahájení programu v areálu bývalého tábora
11:05 – mše svatá, kterou povede pater František Lízna
12:00– přesun k přilehlému pamětnímu místu, položení věnců, zapálení svíček
13:00 – slavnostní otevření výstavy Genocida Romů v době 2. světové války
13:45 – přesun do vsi Černovice
14:00 – položení věnců na černovickém hřbitově

Historie areálu Hodonín u Kunštátu

Od 2. 8. 1942 do 1. 12. 1943, kdy byl tábor v Hodoníně u Kunštátu zrušen, zde bylo vězněno celkem 1396 osob, z nichž 207 zahynulo, nejčastěji na zápal a tuberkulózu plic a na břišní tyfus. Areál bývalého tábora sloužil do loňského roku jako rekreační zařízení. Půdorys tábora je zachován v téměř nezměněné podobě, dokonce se zachovaly dvě z původních dřevěných budov. Nedaleko areálu vznikl v místě hromadných hrobů památník, který spravuje Muzeum romské kultury. Pod dosud viditelnými  terénními vlnami jsou zde od dob tábora uloženy ostatky 121 romských mužů, žen a dětí, kteří věznění nepřežili.

Rasistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva. Z celkového počtu asi 5000 Romů, kteří byli násilně deportováni do vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se po osvobození vrátilo do českých zemí pouze 583 Romů. Genocida českých a moravských Romů i německých Sintů žijících na území protektorátu tak byla pravděpodobně jednou z nejdůsledněji provedených genocid druhé světové války. Došlo k téměř úplnému vyvraždění těchto historických romských skupin. Na území protektorátu i okupovaného pohraničí se dá hovořit o srovnatelné intenzitě pronásledování Romů s pronásledováním Židů.

Dnes je areál v rukou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, které zde plánuje zřídit vzdělávací středisko o romském holocaustu.

Více informací: www.rommuz.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23437
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003