Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:04

Začleněním romských dětí do běžných škol může stát ušetřit miliardy
22-06-2010  Igor Maňour, Klára Bílá


Stát by mohl ušetřit několik miliard korun, pokud by odstranil diskriminaci romských žáků. Shodli se na tom zástupci iniciativy Společně do školy.

„Ekonomické ztráty vyčíslila světová banka na 16 miliard korun ročně. Vycházela přitom z odhadu sociálně vyloučených Romů, který je navíc podhodnocený. Skutečné ztráty české ekonomiky mohou být ročně v řádu desítek miliard,“ řekl koordinátor koalice, která sdružuje 15 nevládních organizací, Jan Stejskal.

Koalice Společně do školy také vyzvala rodící se vládu, aby problematiku romského vyloučení zmínila i ve svém programovém prohlášení. Mezi další opatření by podle koalice měla patřit i povinná jednoletá předškolní docházka pro všechny děti.

„Velmi rádi bychom viděli, aby nová vláda pokračovala v nastavených trendech a podporovala národní akční plán na inkluzivní vzdělávání. V programovém prohlášení bychom uvítali závazek boje proti rasové segregaci a konkrétní protisegregační opatření,“ uvedl Stanislav Daniel z Evropského centra pro práva Romů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23355
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003