Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:09

Zvyšování vzdělanosti minorit za pomoci mezinárodní spolupráce
19-05-2010  Tisková zpráva


Během první poloviny května se po dobu 10 dnů klienti vzdělávacích aktivit IQ Roma servisu zúčastnili v Berlíně společného setkání Romů a ne-Romů z několika zemí. Setkání, které připravilo berlínské sdružení Amaro Drom vyvrcholilo veřejným divadelním představením na romském festivalu.

Mládež z České republiky, Polska, Bulharska, Maďarska se setkala v Berlíně a společně vytvořila divadelní představení, jehož premiéra proběhla na tamějším romském festivalu. Organizátorům se podařilo spojit a využít různorodosti, dokázali přenést na účastníky zájem o naplnění společného cíle a dodávat energii pro každodenní práci. Toto všechno se podařilo i přes to, že komunikačním jazykem byla angličtina, kterou někteří z účastníků ne zcela plynně ovládali.

IQ Roma servis je za každou takovou příležitost pro své klienty rádo, mohou se totiž podívat do zahraničí, seznámit se s novými lidmi a přirozenou cestou si uvědomit, že vzdělání do života přináší více možností.

To potvrdila i jedna z účastnic, Markéta Funtiová, svoji odpovědí na dotaz, jak se jí akce líbila a co si ze setkání odnáší. „Bylo to super, chci se tam vrátit. S angličtinou trochu trapas, ale byla všude, mluvit jsem musela, slovník byl pořád se mnou a pořád je, píšu si totiž na Facebooku s některými, co jsem tam potkala. Dalo mi to prostě skvělý zážitky a přátelství. Chci jet příští rok zase.“

IQ roma servis si mezinárodních přátelství a partnerství velmi váží, a proto i v dalších dnech bude v utužování těchto vztahů pokračovat. Dokonce v brzkých dnech do Brna, přímo do občanského sdružení IQ Roma servis, přijedou zástupci různých organizací 4 evropských zemí (Německo, Rakousko, Nizozemí a Řecko).

Společně se zástupci IQ Roma servisu si budou vyměňovat zkušenosti a informace z oblastí podpory aktivní participace a sociální inkluze klientů, posilovat networking a vyměňovat know-how práce s vyloučenými lidmi, migranty a klást si společný cíl, kterým je zlepšení přístupu minorit k celoživotnímu vzdělávání, jejich motivace a následná integrace do společnosti. Setkání zmiňovaných zástupců partnerských organizací projektu Learning Community, proběhne ve dnech 20. – 21. května 2010 v prostorách IQ Roma servis, Hybešova 41, Brno.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/23340
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003